Sprawa ostrowieckiego radnego warunkowo umorzona

Data publikacji: 25.05.2021 14:52
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Sąd Rejonowy w Ostrowcu Św. warunkowo umorzył postępowanie w sprawie miejskiego radnego Mateusza Cz. na rok okresu próby. W kwietniu, w trybie nakazowym, czyli bez udziału oskarżonego, radny został skazany na grzywnę za pobicie dwóch policjantów, którzy interweniowali w jego domu. Mateusz Cz. nie zgodził się z tą decyzją i zażądał normalnego procesu.

Jak informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach sędzia Tomasz Durlej, dziś sąd zastosował warunkowe umorzenie sprawy.

– Sąd, wobec tego oskarżonego zastosował dobrodziejstwo warunkowego umorzenia postępowania karnego, na okres próby wynoszącej rok. Jednocześnie orzekł o zadośćuczynieniu na rzecz obu poszkodowanych w kwocie po 1 tys. zł i obciążeniu oskarżonego kosztami postępowania w kwocie 623 zł – informuje rzecznik.

Do warunkowego umorzenia dochodzi wtedy, gdy okoliczności sprawy i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, jednak z uwagi na dotychczasowy tryb życia zachodzi prawdopodobieństwo, a nawet pewność, że zastosowane środki są wystarczające, by nie powrócił na drogę przestępstwa.  
Przypomnijmy, chodzi o sprawę z 13 stycznia, kiedy radny Mateusz C., w czasie awantury domowej, do której wezwani zostali funkcjonariusze policji, miał dopuścić się naruszenia ich nietykalności cielesnej, miał też znieważyć ich także słowami powszechnie uznanymi za obelżywe.

W wyniku całej sprawy, Mateusz C. sam zrezygnował z członkostwa w klubie PiS ostrowieckiej rady miejskiej. Z partii wykluczył go natomiast Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości. Orzeczenie sądu nie jest prawomocne.

Reklama