Sprzątanie po burzy trwa już trzeci tydzień

Data publikacji: 28.07.2021 16:00
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Ponad dwa tygodnie od przejścia nad Kielcami potężnej nawałnicy, na wielu ulicach miasta nadal zalegają połamane lub pocięte gałęzie i konary drzew. Podczas załamania pogody, które miało miejsce kilkanaście dni temu, burza doprowadziła do połamania lub uszkodzenia kilkudziesięciu drzew w całym mieście.

Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach twierdzi, że prace trwają tak długo, ponieważ to złożone zadanie, wymagające czasu oraz zaangażowania znacznej ilości sprzętu i liczby ludzi.

- W pierwszych dniach po załamaniu nawałnicy, pracownicy Zieleni Miejskiej skupili się przede wszystkim na zabezpieczeniu uszkodzonych drzew i konarów, które mogły bezpośrednio zagrozić mieszkańcom Kielc przechodzącym pod nimi lub w ich pobliżu. Nawałnica największe zniszczenia poczyniła między innymi w Parku Miejskim, dolinie Silnicy, na skwerze Szarych Szeregów i w pobliżu cmentarzy komunalnych - powiedział.

Rzecznik Zieleni Miejskiej zaznacza, że prace porządkowe w większości miejsc powinny być zakończone ciągu kilku najbliższych dni.

- Zgodnie z naszymi przewidywaniami prace w Parku Miejskim dobiegną końca jeszcze dzisiaj. W dolinie Silnicy, z uwagi na skalę zniszczeń, prace potrwają do końca przyszłego tygodnia. Z kolei Wzgórze Zamkowe będzie sprzątane do końca tego tygodnia. Porządkowanie to nie tylko zbieranie połamanych gałęzi i konarów, ale także ich transport do miejsca utylizacji. Ekipy naszych pracowników pracują praktycznie non stop, wykorzystując do swoich zadań maszyny do cięcia drewna oraz podnośnik koszowy - poinformował rzecznik.

Marcin Batóg podkreśla, że Zieleń Miejska stale otrzymuje zgłoszenia zarówno od władz miasta, jak i mieszkańców w sprawie interwencji dotyczących uszkodzonych drzew w całym mieście.

- W zasadzie od kilkunastu dni prawie codziennie dostajemy zgłoszenia z prośbami o pilną interwencję w pasach drogowych w miejscach, o których nie byliśmy wcześniej informowani. Także urzędnicy i inspektorzy w wydziału gospodarki komunalnej i środowiska miejskiego ratusza cały czas są w terenie i prowadzą inwentaryzację uszkodzonych drzew. Dlatego też prace porządkowe tyle trwają - wyjaśnia.

Według szacunków Zieleni Miejskiej, podczas burzy ucierpiało przeszło 130 drzew w obiektach parkowych w Kielcach. Kolejnych 45 drzew, ze względu na zły stan powinno zostać całkowicie usunięte.

Reklama