Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Stanisława Nyczaja

Data publikacji: 05.10.2020 17:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Stanisław Nyczaj - prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich

Stanisław Nyczaj - prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stanisław Nyczaj, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, poeta, krytyk literacki i wieloletni animator życia literackiego w Świętokrzyskiem odbierze Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbędzie w czwartek, 8 października, w Warszawie, podczas święta z okazji 100-lecia Związku Literatów Polskich.

Laureat cieszy się z tej nagrody.

- To docenienie mojej dotychczasowej działalności twórczej i społecznej, animatora. Ta twórcza to książki oczywiście. W ostatnim czasie opublikowałem wiele książek. Wśród nich takie dwie, na których mi bardzo zależy i zostały dostrzeżone, bo w prestiżowych wydawnictwach, portalach ukazały się nie tylko wzmianki i recenzje na temat „Czasochłonu”. Druga książka to „Złowieszcze gry z naturą”, które przypomniały, że byłem prekursorem ekopoezji - wymienia.

Na przełomie lat 60. i 70. przerażony zanieczyszczeniem powietrza w zurbanizowanym Opolu, zaczął pisać utwory, które zainicjowały nurt ekoliteratury.

- Kiedy w 1968 roku wychodził mój tom, dzięki wsparciu recenzyjnemu Ernesta Brylla i Stefana Markowskiego, z 30 propozycji wybrano sześć, a w tej szóstce ja się znalazłem z książką „Przerwany sen”. Było w niej o niepokoju, jaki wzbudza urbanizacja - mówi.

Aktywnie w formie literackiej komentuje aktualną rzeczywistość. Obecnie nie pomija tematu pandemii koronawirusa.

- Ta sytuacja pandemiczna sprawiła, że wystąpiłem z apelem, żebyśmy „wyrobili na tym koronawirażu”. To określenie wymyśliłem tak, aby nawiązać do rywalizacji sportowej. Tutaj też musimy stawić czoła naszemu przeciwnikowi - wyjaśnia.

Na to hasło odpowiedziało liczne grono pisarzy i tak powstało wydawnictwo „Na koronawirażu. Antologia poezji i prozy”.

Stanisław Nyczaj nieprzerwanie od 1996 roku jest prezesem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Obecnie oddział ten tworzy ponad 50 osób i pod względem liczby członków jest drugi w kraju wśród 21 oddziałów.

Jak mówi prezes, jest to powód do dumy.

- Nie będę tu fałszywej skromności. Czynię niezmiennie dużo, bo i plenery, które odbywały się regularnie co roku, podczas Warszawskiej Jesieni Poezji zawsze mieliśmy swoją prezentację świętokrzyską - jako jedyny oddział. Opiekowałem się też twórcami niewidomymi i słabowidzącymi, czyli tymi, którymi powinienem się zająć, bo ja też mam problemy z widzeniem - wymienia.

Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Ma już na swoim koncie Brązowy Medal Gloria Artis, który otrzymał w 2014 roku z okazji 50-lecia pracy twórczej.

- Te nagrody zachęcają do tego, by działać dalej, robić więcej, ale uważam, że te nagrody należą się też innym i ja zawsze dbam o to, by inni dostali. Na przykład w zeszłym roku, z okazji 35-lecia naszego oddziału, udało mi się wywalczyć nagrody dla 13 osób. A co wtedy mnie ominęło, to teraz przytrafiło się sympatycznie - mówi Stanisław Nyczaj.

Stanisław Nyczaj
Poeta, krytyk literacki i wieloletni animator życia literackiego w regionie świętokrzyskim. Urodził się w 1943 roku. Pochodzi z Kresów. Do Kielc przeniósł się w 1972 roku z Opola. Jest prezesem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Poeta jest również organizatorem problemowych sesji literackich, plenerów literacko-plastycznych, spotkań w ramach Świętokrzyskiej Wiosny Literackiej oraz seminariów ogólnopolskich z udziałem pisarzy niewidomych i niedowidzących.

Reklama