Średniowieczne rękopisy wyglądają jak nowe

Data publikacji: 28.12.2020 13:32
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.12.2020 Sandomierz. Zabytki piśmiennicze biblioteki diecezjalnej. Na zdjęciu ksiądz Piotr Tylec - dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu

28.12.2020 Sandomierz. Zabytki piśmiennicze biblioteki diecezjalnej. Na zdjęciu ksiądz Piotr Tylec - dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Średniowieczne rękopisy i drukowane księgi z Biblioteki Diecezjalnej i Kapituły Katedralnej w Sandomierzu odzyskały blask.

Sto najcenniejszych zabytków przeszło renowację, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dotacja opiewała na 700 tys. zł.

Ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu wyjaśnia, że prace polegały na rozszyciu ksiąg. Pojedyncze karty zostały poddane tzw. kąpaniu, czyli zanurzaniu w odpowiednim roztworze rozpuszczającym zalegający brud. Zrekonstruowano również oprawy. W niektórych rękopisach udało się zachować oryginalne, w pozostałych skóra została wymieniona na nową.

Jednym z najcenniejszych rękopisów jest modlitewnik sióstr benedyktynek sandomierskich. Na poszczególnych stronach są rysunki przedstawiające m.in. kwiaty i zioła.

- Modlitewnik był bardzo zniszczony, służył do codziennej modlitwy i przechodził z rąk do rąk. Jedna zakonnica umierała, a modlitewnik wędrował do drugiej. To śliczna rzecz i cieszę się, że udało się przeprowadzić pełną konserwację - powiedział ks. Piotr Tylec.

28.12.2020 Sandomierz. Zabytki piśmiennicze biblioteki diecezjalnejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pracom poddano także m.in. Pismo Święte, napisane na pergaminie w języku łacińskim oraz rozważania św. Alberta Wielkiego.

Na uwagę zasługują exlibrisy, czyli dawne znaki własnościowe, znajdujące się na oprawach.

- Zazwyczaj te oprawy też są ozdobne. To np. skóra z pięknie złoconym exlibrisem, czy też skóra tłoczona we wzory. Te książki trafiły do seminaryjnej książnicy w XIX w. z bibliotek skasowanych klasztorów: sandomierskich dominikanów oraz filipinów ze Studzianny. Wśród nich są pozycje, które znajdowały się w prywatnych bibliotekach: Andrzeja Kucharskiego, profesora Akademii Krakowskiej czy Teofila Szemberga, znanego dyplomaty i bibliofila. Starodruki oprócz znaków herbowych posiadają zapisy i pieczątki świadczące o pochodzeniu oraz oznaczenia własnościowe na grzbietach - dodał ks. Piotr Tylec.

Po raz pierwszy konserwowano książki z zabytkowego zbioru Kapituły Kolegiackiej i Katedralnej. Są to wydawnictwa nowożytne i opisują kilka dziedzin naukowych: teologię, filozofię, historię, matematykę oraz językoznawstwo.

28.12.2020 Sandomierz. Zabytki piśmiennicze biblioteki diecezjalnejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Bibliotece Diecezjalnej zgromadzonych jest około 130 tys. woluminów, a wśród nich ponad 2,5 tys. rękopisów, 20 tys. starodruków, ok. 300 inkunabułów. Najcenniejszy jest tekst „Bogurodzicy” z drugiej połowy XV wieku.

Reklama