Stan pojazdów ciężarowych stale się poprawia, ale wciąż są nieprawidłowości

Data publikacji: 14.09.2021 10:50
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2021. Miedziana Góra. Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego

14.09.2021. Miedziana Góra. Kontrole Inspekcji Transportu Drogowego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zły stan ogumienia oraz nieszczelny układ hamulcowy to najczęstsze usterki samochodów ciężarowych, które znacznie pogarszają bezpieczeństwo na drogach. Z tego względu Inspekcja Transportu Drogowego w Kielcach prowadzi działania prewencyjne, w których kontroluje pojazdy i wyciąga konsekwencje.

14.09.2021. Kielce. Kontrola ITD. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Paweł Górak - Wojewódzki Świętokrzyski Inspektor Transportu Drogowego, Przemysław Adamus - naczelnik Wydziału Inspekcji Transportu Drogowego w KielcachFot. Paulina Michta / Radio Kielce

Jak mówi Paweł Górak, Wojewódzki Świętokrzyski Inspektor Transportu Drogowego, do diagnostyki używane są specjalistyczne narzędzia, które dają dokładną ocenę stanu pojazdu.

- Podczas tych kontroli szczególną uwagę zwracamy na sprawność techniczną pojazdów, na stan jakości paliwa, ale również sprawdzamy dymomierzem jakość spalin. Badamy także układy, które są bardzo ważne, czyli układ hamulcowy i kierowniczy, stan zawieszenia oraz sprawność świateł - informuje Inspektor.

Do kontroli kierowane są nie tylko te pojazdy, które wzbudzają niepokój, ponieważ są to działania prewencyjne. Jednak Paweł Górak przyznaje, że pracownicy ITD mają swoje sposoby i potrafią szybko zauważyć pewne niezgodności.

Przemysław Adamus, naczelnik Wydziału Inspekcji Transportu Drogowego w Kielcach zauważa, że stan pojazdów ciężarowych w Polsce stale się poprawia.

- Przewoźnicy zaczynają dokładać większej staranności do dbania o swoją flotę, co przekłada się na bezpieczeństwo drogowe. Inspekcja stale prowadzi swoje kontrole i jeśli pojawiają się jakieś nieprawidłowości to je wychwytujemy, wskazujemy i dyscyplinujemy do usunięcia - informuje naczelnik.

W działaniach udział bierze także wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak, który popiera tego typu działania i obserwuje, jak przebiega kontrola.

- Akcja ta wpisuje się w politykę realizowaną przez ministra Alwina Gajadhura, polegającą na tym, żeby kontrolować pojazdy po to, by polskie drogi były bezpieczniejsze. Okazuje się, że zmorą jest tu stan ogumienia. Spośród kilku samochodów, które stoją za moimi plecami, dwóm kierowcom odebrano dokumenty, pozwalające ruszyć w dalszą drogę. Jestem przekonany, że tego typu akcje uświadamiają wszystkim użytkownikom dróg, że przed wyjazdem trzeba sprawdzać stan pojazdu, bo być może gdzieś na terenie naszego kraju, taka kontrola nas zatrzyma - dodaje Rafał Nowak.

Na początku 2022 roku, Inspekcja Transportu Drogowego w Kielcach, otrzyma mobilną stację diagnostyczną, która będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Jeśli stan techniczny pojazdu jest w bardzo złym stanie, kierowca zostanie obciążony karą finansową w wysokości 2 tys. zł.

adv adv
Wiadomości
Reklama