Stanisław Nyczaj odebrał srebrną „Gloria Artis”

Data publikacji: 08.10.2020 19:37
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.10.2020 Warszawa. Wręczenie Srebrnych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Nyczaj i Bogdan Bartnikowski – laureaci Srebrnych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

08.10.2020 Warszawa. Wręczenie Srebrnych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Nyczaj i Bogdan Bartnikowski – laureaci Srebrnych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Fot. Paweł Nyczaj /

Stanisław Nyczaj, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, poeta, krytyk literacki i wieloletni animator życia literackiego w Świętokrzyskiem odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się dziś, w auli Domu Literatury w Warszawie.

Spotkanie było połączone z obchodami 100-lecia istnienia Związku Literatów Polskich oraz inauguracją 49. Warszawskiej Jesieni Poezji.

Odbierając srebrny medal Gloria Artis, Stanisław Nyczaj, dziękował i dodawał otuchy uczestnikom gali:

- Wszystkich, którzy się obawiają, obdarzam szczepionką nadziei. Niech ta szczepionka nadziei, w takich sytuacjach granicznych, gdy będą się czuli zagrożeni, pomoże. Taki dar od poety podwójnie działa - mówił, nawiązując do swojej najnowszej antologii „Na koronawirażu”.

Stanisław Nyczaj przyznał, że uroczystość była bardzo wzruszająca. Towarzyszyli mu najbliżsi: żona Irena i syn Paweł. W rozmowie z Radiem Kielce laureat nie krył, że cieszy się z nagrody:

- To docenienie mojej dotychczasowej działalności twórczej i społecznej, animatora. Jest to też zachęta do tego, by działać dalej, robić więcej - mówił.

W gronie wyróżnionych Srebrnymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” znalazł się także Bogdan Bartnikowski, wybitny poeta, prozaik, więzień obozu Auschwitz. Nagrody, z upoważnienia Ministra Kultury wręczył Marek Wawrzkiewicz, prezes zarządu głównego Związku Literatów Polskich.

08.10.2020 Warszawa. Wręczenie Srebrnych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na zdjęciu (od lewej): Marek Wawrzkiewicz - prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, Stanisław Nyczaj i Bogdan Bartnikowski – laureaci Srebrnych Medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.Fot. Paweł Nyczaj /

Stanisław Nyczaj
Poeta, krytyk literacki i wieloletni animator życia literackiego w regionie świętokrzyskim. Urodził się w 1943 roku. Pochodzi z Kresów, do Kielc przeniósł się w 1972 roku z Opola, jest prezesem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Poeta jest również organizatorem problemowych sesji literackich, plenerów literacko-plastycznych, spotkań w ramach Świętokrzyskiej Wiosny Literackiej oraz seminariów ogólnopolskich z udziałem pisarzy niewidomych i niedowidzących.

Reklama