Stara oczyszczalnia nie spełnia unijnych norm. Powstanie więc nowa, ekologiczna

Data publikacji: 04.08.2020 16:40
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca

Na zdjęciu: Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca
Opatowiec. 05.07.2019 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

W Krzczonowie, w gminie Opatowiec powstanie nowoczesna i ekologiczna oczyszczalnia ścieków. Samorządowcom udało się wyłonić wykonawcę zadania. Prace zrealizuje firma EKODREN Naturalne Systemy Oczyszczania z Warszawy. Ich koszt, to około 1 mln zł.

Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca informuje, że nowa inwestycja znacznie zwiększy wydajność oczyszczania ścieków. Nowy budynek stanie obok starej istniejącej obecnie oczyszczalni ścieków, która po wybudowaniu nowej zostanie całkiem zlikwidowana.

- To zadanie duże. Przestarzała oczyszczalnia to kilkudziesięcioletni obiekt, który od dawna nie spełnia norm unijnych i wymaga nieustannych prac naprawczych – zaznacza.

Dodaje, że inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

- Czasochłonne więc będą prace związane z wykonaniem projektu i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę. Następnie wykonawca przystąpi do montażu oczyszczalni wraz z całą infrastrukturą – zaznacza.

Nowa oczyszczalnia ma być gotowa do końca przyszłego roku. Inwestycja realizowana jest z ponad 60-procentowym dofinansowaniem unijnym. Resztę środków pochodzi z budżetu gminy.

Reklama