„Stara Zecernia” nową atrakcją Sandomierza, za rok

Data publikacji: 28.08.2020 13:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.08.2020 Sandomierz. Pomieszczenia „Starej Zecerni”.

28.08.2020 Sandomierz. Pomieszczenia „Starej Zecerni”.
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Nowa atrakcja turystyczna powstanie w Sandomierzu. Do zwiedzania udostępniona zostanie dawna drukarnia wraz z całym wyposażeniem.

Według pierwotnych planów to miejsce nazywać się będzie „Starą  Zecernią”. Sprzęt  drukarski znajduje się w trzech dużych pomieszczeniach w budynku miejskiej biblioteki. Drukarnia należała do prywatnej osoby. Jeszcze półtora roku temu funkcjonowała. Są tam urządzenia z połowy XX wieku, różne maszyny jakie trudno dziś spotkać, a także  XIX  i XX wieczne czcionki  o wysokości od kilku do ponad 20 mm  wykonane z metalu, ołowiu i drewniane. Jest także tzw. gilotyna  przecinająca druki i zszywarka. Niektóre urządzenia ważą od 2 do 3 ton. Oprócz tego w starej drukarni jest specyficzne wyposażone biuro z czasów PRL, gdzie wiszą na ścianach tabliczki z ostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec poinformował, że jest już po rozmowach ze spadkobiercami drukarni, którzy zgodzili się odsprzedać wszystkie maszyny i pozostałe wyposażenie. Drukarnia zostanie udostępniona turystom po remoncie siedziby biblioteki, a więc  mniej więcej za rok.

Barbara Rożek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Sandomierzu, stwierdziła , że to bardzo dobry pomysł. Urządzenia są ciekawe, wręcz unikatowe. Oglądając je można uświadomić sobie postęp technologii jaki nastąpił w krótkim czasie.

- My sobie nawet nie zdajemy sprawy z tego jak może wyglądać czcionka, jak kształtował się druk na przestrzeni lat, a my to wszystko tutaj mamy - stwierdziła  dyrektorka.

Po remoncie jeden z pracowników biblioteki zostanie przeszkolony odnośnie oprowadzania po starej drukarni. Pomysł udostępnienia starej drukarni do zwiedzania jest tym bardziej uzasadniony, że Sandomierz ma duże tradycje drukarskie. Rozpoczęli je w XVIII wieku jezuici, a do dzisiaj funkcjonuje Wydawnictwo Diecezjalne założone 100 lat temu. 

Reklama