Starachowiccy nauczyciele zostaną przebadani na koronawirusa

Data publikacji: 29.05.2020 15:22
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.05.2020 Starachowice. Konferencja w sprawie badania nauczycieli. Na zdjęciu od lewej: Danuta Krępa i Agnieszka Kuś – radne powiatowe PiS, poseł Krzysztof Lipiec, dr Marcin Zawierucha – dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, Łukasz Madej – koordynator laboratorium w RCNT

29.05.2020 Starachowice. Konferencja w sprawie badania nauczycieli. Na zdjęciu od lewej: Danuta Krępa i Agnieszka Kuś – radne powiatowe PiS, poseł Krzysztof Lipiec, dr Marcin Zawierucha – dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, Łukasz Madej – koordynator laboratorium w RCNT
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Około 400 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych ze Starachowic przejdzie testy na obecność koronawirusa - poinformował poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówi parlamentarzysta, przed rozpoczęciem matur wielu rodziców, uczniów oraz dyrektorów szkół żyje w strachu z powodu pandemii.

- Mamy wiele takich sygnałów, związanych m.in. z tym czy matury będą zorganizowane w sposób bezpieczny, jakie środki zostały przedsięwzięte, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla uczniów i nauczycieli - mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Radna powiatowa Agnieszka Kuś informuje, że skontaktowała się z dyrektorami wszystkich sześciu szkół ponadpodstawowych w mieście. W poniedziałek znana będzie dokładna liczba nauczycieli, którzy poddani zostaną badaniu.

- Wszyscy dyrektorzy wyrazili zainteresowanie i ucieszyli się z tej inicjatywy. Poprosiłam o sporządzenie list osób, które są chętne, aby poddać się badaniu. Wymazy będą pobierać żołnierze WOT z Kielc - informuje Agnieszka Kuś.

Próbki przewiezione zostaną do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Dyrektor instytucji, dr Marcin Zawierucha przypomina, że laboratorium wykonuje badania od 23 marca i do dziś przeprowadzono ich 11 tys.

- W tym momencie pracujemy z pełnym zaangażowaniem na trzy zmiany. Jesteśmy w stanie dobowo przeprowadzić od 500 do 700 testów. Z Europejskiego Funduszu Społecznego dostaliśmy 4,300 tys.zł, co pozwala na przeprowadzenie 16 tys. badań - mówi dr Marcin Zawierucha.

Koordynator laboratorium w Podzamczu, Łukasz Madej, wyjaśnia, że dziś do Starachowic przywiezionych zostało 400 testów. Wyjaśnił też, że przekazywanie próbek do badań odbywa się w bardzo bezpieczny sposób, pracownicy laboratorium także są dobrze zabezpieczeni przez kombinezony, przyłbice, maseczki i nawet specjalne buty.

- Każdy zestaw zbudowany jest z kilku elementów. Są to m.in. wymazówki, skierowania jak i środki zabezpieczające niezbędne do pobrania tego materiału od pacjentów - mówi Łukasz Madej. Dodaje, że nauczyciele zostaną przebadaniu w ciągu kilku dni.

Radna powiatowa Danuta Krępa podkreśla, że dzięki postawie mieszkańców Starachowic, życie w czasie pandemii powoli wraca do normy.

– Mieszkańcy powiatu zastosowali się do wszystkich obostrzeń. One były niewygodne dla ludzi, czasami krytykowane, ale dzięki temu ludzie mogli czuć się bezpiecznie i dzięki temu ta sytuacja wygląda troszkę inaczej - uważa Danuta Krępa.

Próbki od nauczycieli starachowickich szkół pobrane zostaną w przyszłym tygodniu. Od momentu pobrania wymazu na wyniki trzeba czekać dobę.

Reklama