Starachowice uczciły rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji

Data publikacji: 03.05.2021 17:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021 Starachowice. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu delegacja Prawa i Sprawiedliwości: radny Tomasz Andrzejewski, radna Agnieszka Kuś, radny Dariusz Stachowicz, radna Danuta Krępa, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, radna Joanna Główka

03.05.2021 Starachowice. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu delegacja Prawa i Sprawiedliwości: radny Tomasz Andrzejewski, radna Agnieszka Kuś, radny Dariusz Stachowicz, radna Danuta Krępa, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, radna Joanna Główka
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Uroczystości trzeciomajowe w Starachowicach skoncentrowały się w dwóch miejscach: najpierw o 12.00 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych odprawiona została msza w intencji Ojczyzny, a po niej przy Pomniku Niepodległości składane były kwiaty i zapalono znicze.

Przed południem kwiaty złożyła poseł Agata Wojtyszek i starosta starachowicki Piotr Babicki.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreślał, że dzisiejsza rocznica to okazja do przypomnienia jednego z najważniejszych momentów w polskiej historii.

- Konstytucji 3 Maja mogą nam pozazdrościć inne narody, była to nowoczesna ustawa, która normowała wiele aspektów życia społecznego. Niestety wówczas prywata przeważyła nad poczuciem dobra wspólnego i nie udało się uchronić kraju przed rozbiorami. Dziś, choć można zauważyć podobne postawy w życiu politycznym, wiemy, że dobro Polski jest najważniejsze i naszym zadaniem jest stać na jego straży - powiedział Andrzej Pruś.

03.05.2021 Starachowice. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu od lewej dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek-Piwarska i sekretarz miasta Barbara SzymańskaFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jak dodał, Pomnik Niepodległości został ustawiony przy ul. Konstytucji 3 Maja w 2004 roku. Było to odnowienie pomnika, który w tym miejscu stanął w 1933 roku, na 15-lecie odzyskania niepodległości. Monument został zburzony w czasie II wojny światowej, a jego odbudową już w wolnej Polsce zajął się społeczny komitet.

- Wówczas cały koszt został przeniesiony na społeczeństwo, nie można było finansować takich obiektów z pieniędzy publicznych. Udało nam się zebrać 100 tysięcy złotych, co na początek naszego wieku było kwotą niebagatelną i postawić pomnik na nowo - wspominał Andrzej Pruś.

Dziś wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze. Harcmistrzyni Dorota Chyczewska podkreślała, że Święto Uchwalenia Konstytucji było upamiętniane nawet w czasach, kiedy było to zabronione, więc dziś tym bardziej harcerzy nie mogło zabraknąć podczas uroczystości.

- To element wychowania patriotycznego, który realizujemy podczas pracy z młodymi ludźmi - podkreślała.

Organizatorzy uroczystości, czyli starostwo powiatowe i Urząd Miejski w Starachowicach zachęcają mieszkańców do składania kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości, by oddać w ten sposób hołd polskim patriotom.

03.05.2021 Starachowice. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu delegacja Rycerzy KolumbaFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama