Starachowice z szansą na norweskie pieniądze

Data publikacji: 13.08.2020 16:40
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.06.2020 Starachowice. Widok na miasto

02.06.2020 Starachowice. Widok na miasto
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Starachowice mają szansę na zdobycie 40 mln złotych. Taką kwotę gwarantują Fundusze Norweskie dla miast, które wykażą się najlepszym programem rozwoju lokalnego.

Starachowice znalazły się w gronie 54 ośrodków, które przeszły do drugiego etapu rekrutacji. To daje szansę pozyskania pieniędzy na programy społeczne i inwestycyjne.

- Program Rozwoju Lokalnego ma być kołem zamachowym dla dalszego rozwoju miasta - mówi prezydent Marek Materek.

- Chcemy postawić na nowoczesną edukację, ekologię, inwestycje w nowoczesny przemysł i nowe technologie - dodaje.

Wcześniej realizowany był program modelowej rewitalizacji miasta, wówczas na przygotowanie programów, koncepcji i dokumentacji technicznej wielu projektów Starachowice dostały 3 mln złotych. Dzięki tym pieniądzom udało się później pozyskać dofinansowanie m.in. na rewitalizację Lubianki, Starachowic Dolnych, Pałacyku czy Parku Kultury.

- Sukces zależy od aktywności społeczności lokalnej, bo warunkiem pozyskania pieniędzy jest przygotowanie strategii rozwoju miasta. W tym celu zaplanowano cykl konsultacji społecznych. Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 sierpnia o 16.00 w urzędzie miasta - dodaje.

Całkowity budżet programu wynosi ponad 117 mln euro, a wybrane do dofinansowania projekty otrzymają granty w wysokości od 3 mln euro do 10 mln euro.

Reklama