Starachowicka kolejka wyjedzie na trasę

Data publikacji: 03.06.2020 15:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.06.2020. Starachowice, Remont torowiska kolejki wąskotorowej

03.06.2020. Starachowice, Remont torowiska kolejki wąskotorowej
Fot. Powiat Starachowice

Za dwa tygodnie na trasę wyruszy starachowicka kolejka wąskotorowa. Ze względu na ubytki w torowisku kursy pociągów odbywać się będą na odcinkach Starachowice - Lipie i Iłża - Marcule. W ubiegłym roku ze względu na zły stan torów kolejka prawie w ogóle nie kursowała.

03.06.2020. Starachowice, Remont torowiska kolejki wąskotorowejFot. Powiat Starachowice

Powiat starachowicki kilkakrotnie próbował remontować trasę, ale środki przeznaczane na ten cel były niewystarczające. W tym roku udało się na ten cel wyasygnować 140 tys. zł - informuje wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.

Dobiegający końca remont obejmie wymianę podkładów i szyn oraz likwidację osuwisk. Prace remontowe wspomaga także gmina Iłża, która zadeklarowała wykonanie remontu fragmentu torowiska i parkingu na stacji Iłża. Koszt tej inwestycji to 30 tys. zł. W przyszłości uzupełniony zostanie także brakujący fragment od Lipia do Marcul.

Powiat starachowicki zarządza kolejką od 2003 roku. W 2004 uruchomiony został odcinek turystyczny Starachowice - Lipie, a 3 lata później trasa Iłża - Marcule. Na stanie są dwie lokomotywy, jedna w Starachowicach, a druga w Iłży. Do tego wagony otwarte, przerobione z dawnych wagonów towarowych i jeden zwykły, zamknięty wagon pasażerski.

Reklama