Starożytne hutnictwo świętokrzyskie w filmie „Żelazna Dolina”

Data publikacji: 30.05.2020 16:41
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.05.2020. Kadr z filmu „Żelazna Dolina”

30.05.2020. Kadr z filmu „Żelazna Dolina”
Fot. Film „Żelazna Dolina” / YouTube / screen

W czasie pandemii, gdy jeszcze nie można w pełni odwiedzać instytucji kulturalnych, powstał edukacyjny film o żelaznym dziedzictwie kulturowym w dolinie rzeki Kamiennej.

Produkcję „Żelazna Dolina” wspólnie stworzyły: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św., Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego.

Jak informuje dyrektor ostrowieckiego muzeum dr Andrzej Przychodni, zwykle w maju w Starachowicach organizowano imprezę „Żelazne korzenie”. Z powodu pandemii wydarzenie nie mogło się odbyć, w związku z tym postanowiono stworzyć wirtualną jego namiastkę, choć jak zaznacza Andrzej Przychodni, przygotowany film nie zamyka się wyłącznie na Starachowicach. Pojawia się Ostrowiec Św. i cała dolina rzeki Kamiennej.

- Nie tylko ze względu na obecność neolitycznych kopalń ten rejon jest prakolebką przemysłu, ale również jest elementem tego, co nazywamy starożytnym hutnictwem świętokrzyskim - informuje dr Andrzej Przychodni.

W filmie przypomniane są osoby, które miały znaczący wpływ na badania starożytnego hutnictwa w Górach Świętokrzyskich. Przede wszystkim pojawia się postać ściśle związana z Ostrowcem Św., profesor Mieczysław Radwan. Andrzej Przychodni podkreśla, że był on odkrywcą hutnictwa w Górach Świętokrzyskich i jego szeroko zakrojona skala działań powinna być przypominana.

- Film podkreśla jego aktywność związaną z rozpoznawaniem starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego - mówi dr Andrzej Przychodni. Przypomina też, że prof. Mieczysław Radwan był członkiem dyrekcji zakładów ostrowieckich, był też założycielem pierwszego muzeum w Ostrowcu, którego spuściznę do dziś realizuje właśnie Muzeum Historyczno-Archeologiczne.

Film trwa 20 minut. Występują w nim. m.in. dyrektorzy obu muzeów, pojawiają się elementy rekonstrukcji.

Reklama