Staszowianie zadbali o miejsce kultu maryjnego w Sulisławicach

Data publikacji: 09.06.2020 15:24
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.06.2020. Sulisławice. Odnowiony krzyż

09.06.2020. Sulisławice. Odnowiony krzyż
Fot. Picasa / Radio Kielce

W Sulisławicach zagospodarowany został plac przy krzyżu postawionym 200 lat temu jako dowód wdzięczności przez mieszkańców Staszowa. Pątnicy pielgrzymując do Sanktuarium Maryjnego wyprosili łaskę ustania cholery, która dziesiątkowała mieszkańców miasta.

Krzyż stoi na obrzeżach Sulisławic, na drodze prowadzącej w kierunku miejscowości Bukowa. To bardzo ważne miejsce dla staszowian, świętość niesamowita - powiedział ojciec Artur Traczewski, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach.

Prace przy krzyżu sfinansowali sponsorzy i mieszkańcy Staszowa. Wcześniej przy krzyżu nie było nic więcej. Teraz oprócz tego, że został on odnowiony to także ufundowano dwie marmurowe tablice, które postawiono po obu stronach krzyża. Na jednej z nich widnieje napis: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”, a na drugiej „1820 - 2020 Staszów Sulisławice”. Prace polegały także na wyłożeniu kostką granitową placu wokół krzyża i tablic, ustawiono tam również cztery ławeczki dla osób modlących się, zadbano o zieleń. Na stojakach zainstalowano flagę Polski i flagę maryjną biało-błękitną.

Mieszkańcy Staszowa ufundowali także tablicę pamiątkową z okazji 200. rocznicy pielgrzymki do Sanktuarium w Sulisławicach. Zamontowano ją w prezbiterium tej świątyni. Uroczyste poświęcenie tablicy odbędzie się 21 czerwca podczas mszy świętej, a dzień wcześniej będzie poświęcenie dwóch tablic zainstalowanych przy drewnianym, przydrożnym krzyżu. To wszystko odbędzie się w ramach uroczystości z okazji 200. rocznicy pielgrzymki staszowian do Pani Sulisławskiej. W tym roku ta pielgrzymka również się odbędzie, pątnicy przyjdą w grupach zachowując odpowiednie odległości i inne środki bezpieczeństwa.

Uroczystości przy krzyżu odbędą się 20 czerwca około godziny 17.00.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama