Staszowianie zyskali wspaniale miejsce do spacerów

Data publikacji: 10.07.2020 21:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.07.2020. Staszów. Otwarcie Parku im. Górników Siarkowych

10.07.2020. Staszów. Otwarcie Parku im. Górników Siarkowych
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ponad 12 hektarów przyjaznej, zielonej przestrzeni miejskiej, około 600 nowych drzew, 40 tys. kwiatów i krzewów, ponad 2 km ścieżek rowerowych i chodników oraz 8 hektarów łąk, ponadto plenerowa siłownia i plac zabaw dla dzieci - tak wygląda Park im. Górników Siarkowych w Staszowie, który został uroczyście otwarty.

Uczestnicząca w wydarzeniu Anna Krupka, wiceminister sportu powiedziała, że to jest symboliczne miejsce dla Staszowa. Wiąże się z kopalnią siarki, która przez wiele lat istniała w Grzybowie, a teraz te tradycje kontynuuje kopalnia „Siarkopol” Grupy Azoty, będąca ważnym elementem, wręcz kołem zamachowym staszowskiej gospodarki.

- Cieszę się, że także dzięki moim staraniom prawie 8 mln zł popłynęło na rewitalizację tego miejsca, które na pewno będzie ozdobą Staszowa i będzie służyć ludziom - dodała wiceminister Krupka.

Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, powiedział, że tak okazały park w niewielkim mieście, to świetny pomysł. Dzisiaj kształtowanie krajobrazu miejskiego musi posiadać różne elementy: zieleń i wodę w postaci oczek wodnych, stawów i innych rozwiązań. Przypomniał o inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy: ”Miasto z klimatem” i stwierdził, że park w Staszowie wpisuje się w tę koncepcję, w której przede wszystkim chodzi o to, aby ludzie mieli bezpośredni kontakt z przyrodą, by było gdzie odpocząć, pouczyć się czy poczytać książkę.

Marcin Myśliwiec, przewodniczący osiedla nr 2 „Ogrody” powiedział, że wcześniej był to teren niezagospodarowany, rosły tam chwasty i samosiejki. Teraz jest diametralna różnica. Mieszkańcy są zadowoleni, że zyskali miejsce do spacerów, jest też gdzie wyjść z dziećmi oraz z psami, ponieważ jest ogrodzony teren, na którym mogą się wybiegać. Całość jest zadbana i stwarza przyjazny klimat.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć powiedział, że bardzo cieszy się z tej inwestycji, ponieważ zyskali na niej mieszkańcy. Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł, była dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska kwotą ponad 4,7 mln zł. W ramach tego samego projektu posadzono drzewa i rośliny wzdłuż ulicy Mickiewicza, na skarpie przy obwodnicy „Solidarności” oraz częściowo na ulicy Kolejowej i na osiedlu Wschód.

Uroczystość otwarcia parku uświetniła orkiestra dęta Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” Grupy Azoty. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Edward Zieliński, proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie.

adv adv
Wiadomości
Reklama