Staszowscy nauczyciele przeszli testy na koronawirusa

Data publikacji: 03.06.2020 18:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.06.2020 Staszów. Żołnierze WOT pobierają próbki na obecność COVID-19

03.06.2020 Staszów. Żołnierze WOT pobierają próbki na obecność COVID-19
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Od ponad 240 nauczycieli i pracowników oświaty z powiatu staszowskiego pobrane zostały próbki do badań pod kątem koronawirusa. Badaniami objęte są osoby, które będą pracować przy egzaminach maturalnych. To inicjatywa posła Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Wymazy pobierali żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dwa zespoły terytorialsów pracowały w szkołach w Staszowie i Połańcu. Próbki pobrano od pracowników czterech placówek.

Jak poinformował porucznik Marcin Kowal, oficer prasowy brygady, pobieranie wymazów to teraz jedno z głównych zadań realizowanych przez WOT w ramach akcji „Odporna Wiosna”. Dodał, że to bardzo odpowiedzialne zadanie. 

- W zespołach wymazowych pracują terytorialsi z wykształceniem medycznym lub innym, związanym z tym kierunkiem. Wszystkie próbki zostały przewiezione do laboratorium Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Podzamczu Chęcińskim. Wyniki będą znane w ciągu 24 godzin - zaznacza.

Porucznik Kowal dodał, że zarówno nauczyciele, jak i inni pracownicy szkół podeszli do badania w sposób życzliwy i ze zrozumieniem wiedząc, że trzeba to zrobić dla wspólnego dobra.

Izydor Grabowski, dyrektor Zespołu Szkół im Stanisława Staszica w Staszowie powiedział, że badania są potrzebne, ponieważ uspokoi to atmosferę przed maturami. 

- Gdy już znane będą wyniki, wszyscy będą spokojniejsi - zarówno uczniowie, jak i rodzice oraz cała kadra nauczycielska - dodaje.

Badania nauczycieli i pracowników oświaty odnośnie koronawirusa rozpoczęły się także w Sandomierzu. W Szpitalu Specjalistycznym pobrano już 80 wymazów, a do piątku przebadanych zostanie w sumie około 250 nauczycieli i innych pracowników szkół prowadzonych przez powiat, jak również z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego podlegającego pod Ministerstwo Rolnictwa.

Nauczyciele badani są w ramach projektu, który finansuje zarząd województwa świętokrzyskiego.

Reklama