Staszowscy seniorzy nie zainteresowani pomocą

Data publikacji: 25.11.2020 14:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bardzo małym zainteresowaniem cieszy się w Staszowie ogólnopolski program pn. „Wspieraj seniora" przygotowany z myślą o różnych sytuacjach wynikających z epidemii koronawirusa.

Zdaniem władz miasta mieszkańcy mogą po prostu o nim nie wiedzieć ponieważ odwiedzanie stron internetowych nie jest domeną wszystkich osób starszych, a informacje przekazywane przez Ośrodek Pomocy Społecznej docierają do określonego kręgu odbiorców.

Burmistrz Leszek Kopeć jest przekonany, że informacja radiowa dotrze do szerokiego kręgu potencjalnych beneficjentów programu. Polega on na udzielaniu bezpłatnej pomocy dla seniorów powyżej 70 roku życia, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji i z powodu kwarantanny, choroby lub niepełnosprawności  nie mogą zrealizować samodzielnie zakupów  ani wyprowadzić na spacer swojego psa. Pomocy udzielają pracownicy socjalni oraz wolontariusze.

Jak informuje Renata Śledź kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Staszowie w uzasadnionych przypadkach pomoc udzielana jest także osobom młodszym, które nie ukończyły jeszcze 70 lat, to wszystko ustalane jest podczas rozmowy telefonicznej i każdy przypadek rozpatrywany jest indywidulnie.

Ośrodek pomocy ma kontakt zarówno z seniorem jak i z wolontariuszem i pośredniczy w ustaleniach dotyczących zrobienia zakupów czy spaceru z czworonogiem. Pomoc jest bezpłatna,  jedyne koszty jakie ponosi senior to opłacenie rachunku za zrealizowane zakupy.

Burmistrz Leszek Kopeć  powiedział, że jeśli będą większe potrzeby dotyczące pomocy dla seniorów to w akcję zostaną zaangażowani także strażacy OSP. Zachęca  też wszystkich starszych mieszkańców aby nie wstydzili się mówić o swoich potrzebach i zgłaszali propozycje ponieważ jest to szczególnie trudny czas w którym wszyscy powinni się wspierać .

Zgłoszenia od seniorów przyjmowane są telefonicznie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Staszowie  pod numerem 15 864- 32-63. Można także skorzystać z ogólnopolskiej infolinii nr 22 505 11 11.
Program Wspieraj Seniora to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia.

Reklama