Stawiają na czystą energię. Będą kolejne farmy fotowoltaiczne

Data publikacji: 30.07.2021 13:00
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W gminie Pińczów mogą powstać kolejne elektrownie fotowoltaiczne. W planach jest między innymi ustawienie paneli o mocy 2 MW na obszarze około dwóch hektarów w Woli Zagojskiej.

Burmistrz, Włodzimierz Badurak potwierdza, że inwestor złożył już w tej sprawie odpowiedni wniosek. W ostatnim czasie pińczowscy radni podjęli uchwałę, która ma umożliwić realizację inwestycji.

-  To uchwała o przystąpieniu do zmiany studium uwarunkowań dla tego terenu oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że w ciągu roku ten temat zostanie zrealizowany i powstanie kolejna elektrownia, tzw. zielona energia, czyli bezemisyjna farma fotowoltaiczna na zboczu garbu między miejscowościami Wola Zagojska Dolna i Wola Zagojska Górna - powiedział w rozmowie z Radiem Kielce Włodzimierz Badurak.

Burmistrz nie kryje zadowolenia z planowanych inwestycji. Uważa, że to duża zaleta w perspektywie tworzenia uzdrowiska w Pińczowie. To także dodatkowe wpływy finansowe do budżetu gminy, zarówno jeśli chodzi o podatki, jak i z dzierżawy gruntu.

- Także mieszkańcy oczekują tego typu inwestycji, nie tylko dużych farm, ale i tych indywidualnych, dużym zainteresowaniem na terenie gminy cieszy się również program „Czyste Powietrze”, mieszkańcy chętnie sięgają po te środki, którymi dysponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodaje.

Przypomnijmy, że nie tak dawno na obszarze 13 ha w Bogucicach powstała pierwsza część farmy o mocy 8 MW. Farma będzie produkować około 8080 MWh prądu rocznie, co pozwoli zasilić w energię elektryczną ponad 4 tys. gospodarstw domowych i przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 6 125 ton rocznie. Obecnie inwestor czeka na przyłączenie do sieci.

W planach jest też budowa elektrowni słonecznej między innymi w Zakrzowie.

adv adv
Wiadomości
Reklama