Stół - motyw przewodni nowej wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu

Data publikacji: 06.06.2020 16:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
06.06.2020 Sandomierz. Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym. Jacek Hajnos OP - „In Persona Christi”

06.06.2020 Sandomierz. Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym. Jacek Hajnos OP - „In Persona Christi”
Fot. Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

„Nie samym chlebem” - to tytuł nowej wystawy, którą przygotowuje Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Intencją organizatorów jest to, aby ukazać związek pomiędzy codziennością życia chrześcijańskiego a Eucharystią. Ekspozycja obejmuje obrazy i ryciny sprzed wieków, jak i prace współczesnych artystów z różnych stron Polski.

- Motywem przewodnim jest stół jako miejsce spożywania posiłków, symbol domowego ogniska i więzi rodzinnych. Dzieła prezentowane na wystawie w Muzeum Diecezjalnym wywodzą się z różnych tradycji artystycznych. Dla wielu z nich źródłem inspiracji jest tradycyjna symbolika religijna. Wszystkie łączy jednak wewnętrzna siła i czytelna refleksja o charakterze duchowym, a także przywiązanie do wartości trwałych i ponadczasowych - powiedziała kustosz Urszula Stępień.

06.06.2020 Sandomierz. Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym. Joanna Gałecka - „Kolacja nad Morzem Czarnym”Fot. Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Prace na wystawie są różnorodne. Na tych z XVI i XVIII wieku jest m.in. wieczerza paschalna, ostatnia wieczerza oraz wesele w Kanie Galilejskiej. Te motywy podjęli również artyści współcześni, których obrazy będą pokazywane na wystawie. Ich autorstwa są też prace ukazujące stół, np. jako miejsce zwykłych spotkań. Na jednym z obrazów, który powstał w czasie stanu wojennego, jest różaniec położony na stole zrobiony z kromek chleba.

06.06.2020 Sandomierz. Nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym. Aldona Mickiewicz - „Wieczernik”Fot. Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Inspiracją do zorganizowania tej wystawy jest IV Kongres Eucharystyczny, który rozpoczął się w diecezji sandomierskiej 1 grudnia ubiegłego roku. Ekspozycja miała być otwarta w kwietniu, jednak z powodu epidemii przełożono ten termin na 12 czerwca.

Reklama