Stracili sprzęt w pożarze w Nowinach, teraz dostali nowy

Data publikacji: 23.09.2020 16:51
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.09.2020. Morawica. Przekazanie sprzętu dla jednostek OSP gminy Morawica. Na zdjęciu (w środku): Krzysztof Słoń - senator, Marian Buras - burmistrz Morawicy

23.09.2020. Morawica. Przekazanie sprzętu dla jednostek OSP gminy Morawica. Na zdjęciu (w środku): Krzysztof Słoń - senator, Marian Buras - burmistrz Morawicy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Buty, węże strażackie, ubrania ochronne, a także sprzęt pożarniczy otrzymało pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z gminy Morawica. Zakup wyposażenia został sfinansowany z rządowego Funduszu Sprawiedliwości.

Burmistrz Morawicy Marian Buras informuje, że wsparcie otrzymały jednostki biorące udział w akcji gaszenia składowiska niebezpiecznych odpadów w Nowinach.

- To cztery jednostki znajdujące się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym - Brudzów, Wola Morawicka, Morawica i Bilcza. Wsparcie otrzymała także jednostka z Brzezin znajdująca się poza systemem. Wszystkie poniosły spore straty podczas akcji w Nowinach. Strażacy byli narażeni m.in. na działanie trujących oparów odpadów niebezpiecznych - dodaje burmistrz.

Od początku zaangażowany w pozyskiwanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości był senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Jak zaznacza, podczas kwietniowej akcji w Nowinach strażacy ochotnicy ponieśli duże straty sprzętu. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

- OSP to formacja, na którą od dziesięcioleci może liczyć społeczeństwo, dlatego zadaniem rządzących na wszystkich szczeblach jest jej wspieranie. Każda złotówka zainwestowana w OSP daje efekt w postaci poczucia bezpieczeństwa i tego, że jeżeli będziemy w potrzebie, ktoś na pewno nam pomoże. Z całą pewnością będą to strażacy ochotnicy - dodaje.

Jak podkreśla Lucjan Pietrzczyk, prezes OSP w Bilczy, nowy sprzęt pożarniczy zdecydowanie ułatwi pracę strażaków.

- Podczas akcji w Nowinach cały czas byliśmy narażeni na działanie substancji żrących, które mocno zniszczyły wykorzystywany przez nas sprzęt. Teraz, dzięki wsparciu, otrzymaliśmy specjalny ubiór pożarniczy, węże, a także rękawice – dodaje.

Łączny koszt przekazanego sprzętu to ponad 67 tys. zł.

Reklama