Straż miejska karze i upomina za niewłaściwe korzystanie z hulajnóg

Data publikacji: 05.10.2021 12:40
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

10 interwencji w ciągu ostatniego miesiąca podjęli kieleccy strażnicy miejscy w związku ze zbyt szybką jazdą na hulajnodze. W większości funkcjonariusze upominali mieszkańców miasta, by zwolnili, ale w jednym przypadku interwencja zakończyła się mandatem w wysokości 50 zł.

Maria Plutka z kieleckiej Straży Miejskiej przypomina, że osoby jeżdżące na tych urządzeniach, muszą pamiętać o obowiązujących ich przepisach.

- Użytkownik hulajnogi musi korzystać z drogi dla rowerów, którą może jechać z prędkością do 20 km/h. Wyjątkowo może też poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy są one usytuowane wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi albo pasa ruchu dla rowerów. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsi są tam piesi i należy jechać ze zbliżoną do nich prędkością - podkreśla.

Przepisy umożliwiające strażnikom nakładanie mandatów karnych na użytkowników hulajnóg zostały wprowadzone miesiąc temu.

W Kielcach interwencje były podejmowane głównie w centrum miasta, m.in. na al. IX wieków Kielc oraz ulicy Sandomierskiej.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat dokument taki nie jest wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat karny do 500 zł.

Reklama