Strażacy apelują, aby przed pierwszym rozpaleniem zadbać o komin

Data publikacji: 05.10.2021 14:38
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Początek sezonu grzewczego wiąże się z częstszymi wyjazdami strażaków do pożarów sadzy w kominach. W ciągu ostatniego miesiąca w województwie świętokrzyskim było już 15 takich interwencji.

Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach informuje, że wzmożona liczba wyjazdów odnotowywana jest szczególnie na początku sezonu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj po zimie kominy nie są wyczyszczone i są zapchane sadzą.

- Dlatego tak ważne jest, aby przed pierwszym rozpaleniem w piecu zadbać o stan techniczny komina - mówi. - Zgodnie z przepisami użytkownicy budynków jednorodzinnych mogą sami wykonywać czyszczenie przewodów kominowych. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z prawem budowlanym, tak czy inaczej, w każdym obiekcie gdzie następuje proces spalania musi przynajmniej raz w roku zawitać kominiarz - podkreśla.

Marcin Nyga zauważa, że w przypadku pożaru sadzy, w przewodzie kominowym wytwarza się wysoka temperatura, która może wynosić nawet kilkaset stopni Celsjusza.

- W takiej sytuacji mogą powstać pęknięcia lub mikroszczeliny. Wówczas wystarczy chwila, aby doszło do pożaru. Z drugiej strony, do wnętrza budynku mogą przedostawać się toksyczne produkty spalania, w tym tlenek węgla - ostrzega.

W poprzednim sezonie grzewczym, czyli od października 2020 do końca marca 2021 świętokrzyscy strażacy odnotowali 501 zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodzie kominowym.

Cena za wyczyszczenie komina wynosi 80-100 zł. Kominiarze wystawiają zaświadczenia, które są niezbędne w sytuacji gdy właściciel lokalu chce uzyskać odszkodowanie.

Reklama