Strażacy edukują na filmach

Data publikacji: 01.10.2020 15:01
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

"Palący się olej" - film zrealizowany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach w ramach Programu grantowego "Bezpieczne Orlęta" Fundacji Orlen
Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

Jak nie dać się czadowi? Co zrobić gdy zapali się olej? W jaki sposób postępować, gdy w mieszkaniu pojawi się pożar? Tego można się dowiedzieć z filmów przygotowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Jako jedna z dziecięciu komend w kraju kielecka jednostka została zakwalifikowana do programu grantowego Fundacji Orlen. Dzięki otrzymanej dotacji strażacy chcą przekazać dzieciom z najniższych klas szkoły podstawowej oraz ich rodzicom i opiekunom informacje na temat postępowania w przypadku zagrożenia.

Jak wyjaśnia kapitan Michał Świąder, zastępca komendanta miejskiego straży pożarnej, ze względu na sytuację epidemiczną nie były możliwe spotkania z uczniami, więc druhowie nakręcili trzy filmy instruktażowe.

- To są sytuacje, które najczęściej możemy spotkać w naszych domach i z którymi możemy mieć najczęściej do czynienia. Filmiki zostały w ten sposób skonstruowane, że pierwsza część obrazuje zagrożenie, natomiast druga ma udzielić fachowej porady, jak w takiej sytuacji mamy się zachować - wyjaśnił.

Bohaterkami filmów edukacyjnych są Zuzia i Amelka Klepacz - uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na planie pracowały z mamą, Katarzyną Klepacz - specjalistą w komendzie miejskiej państwowej straży pożarnej w Kielcach.

- Wszystkie trzy spoty trwają łącznie sześć minut, natomiast czas poświęcony na ich nagranie to dwa i pół dnia roboczego. To była bardzo trudna praca, ale moim córkom sprawiła bardzo dużą przyjemność i dała im ogromną dawkę wiedzy w tym zakresie - wspominała.

Katarzyna Klepacz dodaje, że warto wiedzę przeciwpożarową przekazywać już najmłodszym dzieciom.

- Chłoną takie wiadomości jak gąbki, dlatego my dorośli musimy im je przekazać. Zajęcia, które mam przyjemność prowadzić z dziećmi w naszej sali edukacyjnej „Ognik” pokazują, że często dzieci mają większą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa od swoich rodziców. Naszym celem jest ugruntowanie tej wiedzy, nauczenie dobrych, prawidłowych nawyków w sytuacji, kiedy dojdzie do jakiegoś zagrożenia - zauważa.

 

Tagi do tego wpisu
Reklama