Strażacy w gminie Kunów świętowali

Data publikacji: 13.05.2022 20:41
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.05.2022. Kunów. Obchody Dnia Strażaka

13.05.2022. Kunów. Obchody Dnia Strażaka
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Strażacy z gminy Kunów spotkali się z okazji swojego święta. Podczas gminnych obchodów Dnia Strażaka przypomniano historię jednostki w Kunowie i gratulowano odznaczonym druhom. Pojawiły się też plany na przyszłość.

Wśród osób gratulujących strażakom był poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że ochotnicza straż pożarna ma w Polsce bardzo długą tradycję, niektóre jednostki istnieją od ponad 150 lat, a wciąż do służby garną się kolejne osoby:

- Jestem wdzięczny strażakom ochotnikom, którzy pełnią służbę wobec potrzebujących pomocy. Oni idą w to miejsce, z którego inni uciekają, a straż pożarna cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym - dodał.

Z kolei poseł Andrzej Kryj przypomniał, że strażacy działają na wielu obszarach:

- Ratują mienie, pomagają przy wypadkach, klęskach żywiołowych, powodziach, trąbach powietrznych, ostatnio także podczas pandemii. Strażacy pełnią służbę społecznie, dlatego staramy się dostrzegać ich pracę. Przykładem jest przyjęta ostatnio ustawa, która pozwala osobom na emeryturze uzyskać dodatki za służbę - powiedział.

13.05.2022. Kunów. Obchody Dnia Strażaka. Na zdjęciu (od prawej); poseł Krzysztof Lipiec i poseł Andrzej KryjFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Burmistrz Kunowa Lech Łodej nazwał natomiast strażaków gminnym wojskiem, przypomniał, że druhowie pracowali podczas pandemii rozwożąc dary, pomagając w transporcie do punktów szczepień i zabezpieczając różne wydarzenia:

- A przecież nie brakuje im także pracy, do której są bezpośrednio powołani, czyli gaszenia pożarów i pomocy podczas wypadków. Na 8 jednostek, które działają na terenie naszej gmin, 4 są w krajowym systemie ratowniczym. Udało się przez ostatnie lata wymienić wozy na nowsze, a teraz planujemy zakup kolejnych, fabrycznie nowych samochodów - mówił.

Prezes OSP w Kunowie Władysław Ćwiek zaznaczył, że na terenie gminy Kunów jednostki strażackie są bardzo aktywne, a na terenie całej gminy jest ponad 400 strażaków. Sama jednostka w Kunowie liczy ponad sto osób:

- Mamy orkiestrę strażacką, drużyny młodzieżowe, sporo dziewcząt również decyduje się na służbę strażacką. Cieszy nas fakt, że niebawem dostaniemy nowy wóz gaśniczy - dodał.

Władysław Ćwiek podkreślił, że być strażakiem to honor. - Ale żeby dobrze służyć , strażakiem trzeba się urodzić - zaznaczył.

Reklama