Strażacy z Bilczy na jubileusz 95-lecia otrzymali nową remizę

Data publikacji: 31.07.2021 19:53
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.07.2021. Bilcza. Jubileusz 95-lecia OSP Bilcza i otwarcie nowej remizy. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz -wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - poseł, Marian Buras - burmistrz Morawicy, Anna Krupka - wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

31.07.2021. Bilcza. Jubileusz 95-lecia OSP Bilcza i otwarcie nowej remizy. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz -wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - poseł, Marian Buras - burmistrz Morawicy, Anna Krupka - wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Uroczyste otwarcie nowej remizy oraz jubileusz 95-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej - druhowie z Bilczy mieli dziś podwójną okazję do świętowania.

- Wybudowanie nowej strażnicy było koniecznością - przypomniał Marian Buras, burmistrz Morawicy. Wyjaśnił, że starszy obiekt, pochodzący z lat 30. XX wieku, musiał zostać wyburzony na potrzeby nowej drogi. - Czas był bardzo krótki dla nas. Musieliśmy bardzo szybko zaprojektować nowy budynek i bardzo szybko go wybudować, bo OSP w Bilczy jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Strażnica została wybudowana w niecały rok - podkreślił.

Powierzchnia budynku wynosi ponad 1 tys. metrów kwadratowych, a kubatura około 5,4 tys. metrów sześciennych. Ma trzy garaże i nowoczesne zaplecze dla strażaków. Inwestycja kosztowała około 4,6 mln zł, z czego 2 mln zł pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a pozostałe środki z odszkodowania i środków własnych gminy. Strażnica ma służyć nie tylko druhom, ale także mieszkańcom Bilczy, ponieważ w obiekcie znajdują się dwie duże sale konferencyjne.

Lucjan Pietrzczyk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bilczy, przypomniał 95-letnią historię jednostki, od siermiężnych początków, kiedy cale wyposażenie składało się z obsługiwanej przez ośmiu strażaków sikawki ręcznej, jednego węża ssawnego, jednego węża tłocznego, jednego bosaka i dwustulitrowej beczki.

- Dzisiaj, jak wszyscy widzą, stoimy przed nowym budynkiem remizy. Budynkiem pięknym i funkcjonalnym, według powszechnej opinii, jednym z najpiękniejszych w Polsce - zaznaczył.

Z tą opinią zgodziła się Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

- To bardzo piękny i nowoczesny budynek. Nowa siedziba, która powstała także dzięki środkom rządowym. Robi ogromne wrażenie. Jest funkcjonalna, nowoczesna, bezpieczna. Cieszę się, że mogłam dzisiaj uczestniczyć w tych uroczystościach, które zostały połączone z obchodami zacnego jubileuszu 95-lecia OSP w Bilczy i że mogłam podziękować druhnom i druhom za ich ofiarną służbę, za to, że są dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i służą także Rzeczpospolitej Polskiej - powiedziała.

O tym, jak ważne jest zaangażowanie ludzi mówił poseł Krzysztof Lipiec.

- Ochotnicze Straże Pożarne to jednostki, które tworzą dzielni ludzie, najdzielniejsi z dzielnych, ponieważ oni swoją służbę Ojczyźnie świadczą honorowo. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Dlatego bywam na takich uroczystościach, ponieważ trzeba im oddać należyty szacunek, cześć za tę bezinteresowną służbę Bogu i ludziom. Dzisiaj raduję się, że OSP w Bilczy przywołuje pamięć o swoich dziejach, ale ta historia jest związana również ze współczesnością, bo jesteśmy świadkami otwarcia nowoczesnej remizy strażackiej, która będzie służyła wielu kolejnym pokoleniom strażaków - podkreślił.

Życzenia dla ochotników z Bilczy miał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, sam będący wieloletnim działaczem Ochotniczych Straży Pożarnych, członek prezydium zarządu oddziału wojewódzkiego OSP w Kielcach.

- Cieszę się, że mogę być z wami na tej uroczystej zbiórce. Niech święty Florian męczennik, ale jednocześnie nasz patron, w którym kumulują się te wszystkie cechy, które powinniśmy nieść w życiu strażackim, a więc ofiarność i poświęcenie ma was w swojej opiece - powiedział.

Powinszowania do strażaków skierował także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który przyznał, że niemal codziennie obserwował, jak powstaje remiza w Bilczy.

- Tempo budzi zachwyt, tak jak i sam obiekt. Ale najważniejsi są ludzie. Życzę pracującym tu strażakom, żeby mieli bardzo dobre wyniki w tym co robią, żeby się realizowali i żeby dobrze im się tu pracowało, żyło - zaznaczył.

Reklama