Strażacy z Pińczowa będą mieli energię ze słońca

Data publikacji: 19.09.2020 12:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pińczów. Budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

Pińczów. Budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
Fot. KP PSP Pińczów

Poprawi się komfort pracy strażaków z Pińczowa. Budynek tamtejszej komendy przejdzie gruntowną modernizację. Jak informuje komendant Komendy Powiatowej PSP w Pińczowie, Grzegorz Karwat zmian będzie dużo.

- W ramach inwestycji zostanie przeprowadzone docieplenie stropu strażnicy, instalacja paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kW, wymiana kotła c.o. na nowoczesną pompę ciepła. Projekt przewiduje także wymianę oświetlenia na nowoczesne i energooszczędne LED-y - zaznacza. 

Grzegorz Karwat dodaje, że inwestycja pozwoli m.in. na spore oszczędności w opłatach za energię elektryczną.

- Rocznie za prąd w budynku o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych płacimy około 100 tys. złotych. To bardzo wysokie koszty. Inwestycja obniży rachunki o połowę, a i wpłynie też na poprawę jakości powietrza w Pińczowie, bowiem zostanie zredukowana emisja zanieczyszczeń - zaznacza komendant.

Wartość inwestycji to ponad 692 tys. złotych z czego ponad 587 tys. złotych stanowi dofinansowanie unijne. Środki pozyskał powiat pińczowski. Wkład własny wyniesie prawie 104 tys. złotych.

Prace mają zostać zrealizowane do końca 2021 roku.

Pierwsza siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej znajdowała się przy ul. 1-go Maja 2. W 2008 roku wybudowana została obecna siedziba strażnicy, która znajduje się przy ulicy Przemysłowej. W 2009 roku budynek został poświęcony, a obok niego stanęła wykonana z kamienia pińczowskiego zabytkowa figura Św. Floriana, pochodząca z I połowy XIX wieku.

Podobne wiadomości
Reklama