Strzelcy i strażacy na wspólnych ćwiczeniach

Data publikacji: 29.07.2020 16:16
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
24-26.07.2020 Kazanów. Strzeleckie Warsztaty Ratownicze

24-26.07.2020 Kazanów. Strzeleckie Warsztaty Ratownicze
Fot. Jednostka Strzelecka 2026 Końskie

W dniach 24-26 lipca w Zespole Placówek Oświatowych Kazanów odbyła się pierwsza edycja Strzeleckich Warsztatów Ratowniczych.

W tym roku sytuacja zmusiła organizatorów do zmiany terminu Strzeleckiego Kursu Pierwszej Pomocy, który zawsze organizowany był w weekend majowy.

Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta i Gminy Końskie oraz bardzo dobrej współpracy z Dyrektorem ZPO Kazanów strzelcy mogli po raz kolejny odbyć zgrupowanie szkoleniowe, którego głównym tematem było ratownictwo.

Zajęcia prowadzono wspólnie ze strażakami z jednostek: OSP KSRG Węgrzyn, OSP KSRG Odrowąż, OSP Czarna, OSP Proćwin. Zdarzenia drogowe, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie ratowników, ocena poszkodowanych i użycie sprzętu ratowniczego to tylko niektóre tematy poruszone w pierwszy dzień. Ponadto było alarmowe ubieranie się w Ubranie Specjalne Strażaka tzw. Nomex.

Kolejne dwa dni to zajęcia z zakresu Ratownictwa Pola Walki. Trochę historii oraz wyjaśnień, miedzy innymi o zabójcach pola walki, strefach udzielania pomocy i sprzęcie używanym w warunkach militarnych, pozwoliło sprawnie dotrzeć do najważniejszej części warsztatów. Ocena miejsca zdarzenia, ocena poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanych wg skali AVPU, pętla reoceny i wiele innych. Rekomendowane opaski uciskowe oraz wskazania do ich użycia. Wound packing. Protokół MARCH PAWS, działanie w poszczególnych jego elementach.

To wszystko w przeciągu dwóch bardzo intensywnych dni. Na zakończenie których nastąpił egzamin z dotychczasowego materiału.

Warsztaty miały na celu przybliżenie uczestnikom specyfiki ratownictwa na polu walki, zaznajomienie ich ze słownictwem i określeniami używanymi w TC3, a także pokazanie różnic w priorytetach oraz wyposażeniu. 

Reklama