Studio polityczne: co jest najważniejszym wydarzeniem 2020 roku?

Data publikacji: 21.06.2020 14:22
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.06.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Radosław Podsiadły - Radio Kielce, Krzysztof Lipiec - PiS, Łukasz Wilczyński - Konfederacja, Marzena Okła-Drewnowicz - PO i Małgorzata Marenin - Nowa Lewica

21.06.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Radosław Podsiadły - Radio Kielce, Krzysztof Lipiec - PiS, Łukasz Wilczyński - Konfederacja, Marzena Okła-Drewnowicz - PO i Małgorzata Marenin - Nowa Lewica
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Świętokrzyscy politycy ocenili wydarzenia 2020 roku w Polsce. Dyskusję zdominowały kwestie epidemii i wyborów prezydenckich, ale działacze podkreślili również wagę rocznic wielkich wydarzeń historycznych. Dziś odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie w Studiu Politycznym Radia Kielce.

21.06.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - PiSFot. Karol Żak / Radio Kielce

Zdaniem Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości - najważniejszym obecnie dla Polaków wydarzeniem są wybory prezydenckie, które przejdą do historii, jako wyjątkowe ze względu na pandemię.

- Zaraza, która opanowała nasz kraj i świat wywołała wiele perturbacji w życiu społecznym i z pewnością odciśnie piętno na naszych dalszych losach - stwierdził poseł.

Parlamentarzysta zaznaczył, że ważne jest także przywołanie w pamięci Polaków wydarzeń sprzed 40 lat, bezkrwawej rewolucji, która zapoczątkowała przemiany demokratyczne w kraju.

- Od tamtego czasu, w sposób oficjalny zaczęliśmy się żegnać z PRL-em, pamiętając o wielkich postaciach antykomunistycznej opozycji - dodał.

- „Powiał wiatr od morza” - tablicę z takim pięknym przesłaniem umieścili ostrowieccy hutnicy w sierpniu 1980 roku przy Trzech Krzyżach gdańskich, kiedy ten pomnik był odsłaniany. Ale przez wiele lat zakazana w pamięci zbiorowej była Bitwa Warszawska z 1920 roku, „Cud nad Wisłą”. To wydarzenie przełomowe w naszej historii, którego setną rocznicę obchodzimy w tym roku - powiedział poseł.

Dodał, że dla mieszkańców regionu ważnym wydarzeniem jest 700 rocznica koronacji króla Władysława Łokietka, który doznawszy natchnienia u Madonny Łokietkowej w Wiślicy, zjednoczył ziemie polskie po rozbiciu dzielnicowym. 

21.06.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Łukasz Wilczyński - KonfederacjaFot. Karol Żak / Radio Kielce

Łukasz Wilczyński z Konfederacji Ruch Narodowy powiedział, że żyjemy obecnie sprawą wyborów prezydenckich i towarzyszącej im pandemii.

- Cała zawierucha administracyjno-organizacyjno-prawna była związana z epidemią, która uniemożliwiła Polakom w konstytucyjnym czasie udział w wyborach prezydenta. Jestem zadowolony, że wybory odbędą się 28 czerwca, a 10 maja nie był dobrym terminem ze względu na zagrożenie zakażenia wirusem - dodał.

Łukasz Wilczyński wyraził zaniepokojenie wzrastającą liczbą zakażeń, szczególnie w powiecie starachowickim. Jak stwierdził - epidemia nie minęła i to wciąż jest wielki problem. Odnosząc się do wydarzeń historycznych działacz Konfederacji Ruch Narodowy powiedział, że dla niego najważniejszą rocznicą w tym roku będzie stulecie Bitwy Warszawskiej. Jak zaznaczył - była to ostatnia wojna obronna, którą wygraliśmy.

- Wojna o dwóch wymiarach - militarnym oraz ideologicznym. Z jednej strony polska wiara katolicka, z drugiej - bolszewicka barbaria, której daliśmy odpór - podkreślił. 

21.06.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Marzena Okła-Drewnowicz - POFot. Karol Żak / Radio Kielce

Zdaniem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej - rocznice wydarzeń historycznych mają wymiar edukacyjny, szczególnie dla współczesnej młodzieży, dla której historia jest zbyt odległa. W tym kontekście pochwaliła Radio Kielce za audycje historyczne. Parlamentarzystka podkreśliła wyjątkową sytuację, w jakiej znalazł się świat, sytuację pandemii, która dotknęła także Polaków. Zagrożenie na globalną skalę zdarza się raz na stulecie.

- Pandemia jest taką sytuacją, z którą musi mierzyć się świat, Europa, w tym także Polska, ale też my, obywatele. W ciągu ostatnich kilku miesięcy nasze życie zmieniło się diametralnie. Są zagrożenia z tej sytuacji wynikające, troska o własne życie i zdrowie, ale izolacja, której jesteśmy poddani sprawia, że zostaliśmy w domach z rodzinami. Wielu z nas uporządkowało swoje sprawy. To, co się stało absolutnie wywróciło nasze życie do góry nogami i nauczyło nas korzystania z nowoczesnych technologii - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz. 

21.06.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Małgorzata Marenin - Nowa LewicaFot. Karol Żak / Radio Kielce

Z kolei Małgorzata Marenin z Nowej Lewicy ubolewała, że w dobie epidemii utrudniona jest możliwość manifestacji na ulicach swoich poglądów. Stwierdziła, że w sytuacji, kiedy nie wprowadzono stanu wyjątkowego w Polsce nie można ograniczać swobód obywatelskich. Zarzuciła też rządzącym, że - jak się wyraziła – „serwowali” społeczeństwu pandemię w sposób niekonsekwentny do tego stopnia, że utracili zaufanie społeczne. Ponadto - jak dodała działaczka Nowej Lewicy - politycy PiS-u wypełnili 14 punktów klasyfikujących nasz kraj, jako faszystowski.

 

adv adv
Wiadomości
Reklama