Studio polityczne: czy wszystkie strony polskiej sceny politycznej zjednoczą siły w walce z pandemią?

Data publikacji: 11.10.2020 12:58
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Radosław Podsiadły – Radio Kielce, Rafał Nowak – PiS, Lucjan Pietrzczyk – PO, Julia Polakowska – Konfederacja, Czesław Siekierski – PSL i Marcin Chłodnicki - SLD

11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Radosław Podsiadły – Radio Kielce, Rafał Nowak – PiS, Lucjan Pietrzczyk – PO, Julia Polakowska – Konfederacja, Czesław Siekierski – PSL i Marcin Chłodnicki - SLD
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy apel światowej sławy kardiochirurga, profesora Mariana Zembali o zjednoczenie sił w walce z pandemią skierowany do wszystkich stron polskiej sceny politycznej ma szansę powodzenia? Opinie świętokrzyskich polityków w tej sprawie są podzielone.

11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Rafał Nowak – PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem wicewojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka, w walce z COVID-19 konieczne jest współdziałanie.

 - Dobrze by było, aby opozycja nas wspierała, a nie zniechęcała, czy utrudniała nasze działania, bo wiemy jak ważne jest to, aby wszyscy pacjenci czuli się bezpiecznie, żeby nie budować wśród nich strachu, że w razie choroby może zabraknąć dla nich miejsca w szpitalu. Chcielibyśmy, aby politycy mówili jednym głosem, aby nie było prób dyskredytowania działań rządu. Robimy bardzo wiele, aby zabezpieczyć Polskę przed rosnącą liczbą zakażeń - podkreślił wicewojewoda świętokrzyski.

11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Lucjan Pietrzczyk – POFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Lucjan Pietrzczyk z Platformy Obywatelskiej, apel profesora Mariana Zembali odczytuje jako głos skierowany do obozu rządzącego.

- Opozycja bardzo chce się włączyć do tej pracy, ale chce być traktowana poważnie. Tu na poziomie lokalnym, gdzie sprawy są bliższe, jest często łatwiej o współpracę. Bardzo chcielibyśmy, aby w tej sprawie odezwał się prezydent. Można siąść i rozmawiać i chciałbym, aby ta rozmowa była poważna - zaznaczył Lucjan Pietrzczyk.

11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Julia Polakowska – KonfederacjaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Julia Polakowska z Konfederacji stwierdziła, że to rząd zmienia powagę dotyczącą walki z pandemią w zależności od sytuacji.

- Pan premier ogłaszał, że pandemii już nie ma, potem, że to promienie UV zatrzymały koronawirusa, które teraz tego wirusa zatrzymać nie mogą i to ta sama partia ogłaszała, że noszenie maseczek nie jest zalecane i nie jest wskazane. Takie było zdanie ekspertów rządowych jeszcze w marcu. Dzisiaj ci eksperci zmienili podobno zdanie, dlatego ja się pytam - co to jest za wiarygodność tych ekspertów? - mówiła Julia Polakowska.

11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Czesław Siekierski – PSLFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czesław Siekierski z PSL ma nadzieję, że apel profesora Zembali przemówi społeczeństwu do rozsądku, aby bardziej o siebie dbać. Jak podkreślił, w walce z pandemią polski rząd stracił wiele potrzebnego czasu.

- Nie zrobiliśmy wszyscy tego, co powinniśmy. Jeśli chodzi o przygotowanie szpitali, lekarzy, wojska, mogliśmy zrobić więcej. Jest jeszcze problem gospodarki. Mam nadzieję, że społeczeństwo będzie teraz lepiej zorganizowane - dodał polityk.

11.10.2020 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Marcin Chłodnicki - SLDFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem Marcina Chłodnickiego z SLD, szkoda, że tego typu apele nie przebijały się do rządu w czasie wakacji, bo to w walce z koronawirusem - jak podkreślił - był okres stracony.

- Takim wyjściem naprzeciw apelowi profesora Zembali są postulaty lewicy, aby zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego w celu wypracowania wspólnego stanowiska. Przedmiotem rozmów mogłoby być zwiększenie środków na walkę z pandemią - zaznaczył Marcin Chłodnicki.

 

Reklama