Studio polityczne: jaka będzie przyszłość polskiej sceny politycznej?

Data publikacji: 20.09.2020 13:24
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kwitek - PiS, Lucjan Pietrzczyk - PO KO, Andrzej Szejna - Nowa Lewica, Czesław Siekierski - PSL, Sławomir Szarek - Konfederacja Ruch Narodowy

20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kwitek - PiS, Lucjan Pietrzczyk - PO KO, Andrzej Szejna - Nowa Lewica, Czesław Siekierski - PSL, Sławomir Szarek - Konfederacja Ruch Narodowy
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Najpierw kryzys przywództwa w Koalicji Obywatelskiej, teraz możliwy rozpad Zjednoczonej Prawicy. Czy polska scena polityczna przetrwa w niezmienionym kształcie, czy też czeka nas polityczna rewolucja, a może wcześniejsze wybory parlamentarne? Odpowiedzi na te pytania, w gorącej dyskusji, szukali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Marek Kwitek - PiSFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem Marka Kwitka, posła Prawa i Sprawiedliwości, każdy scenariusz jest możliwy. Jak stwierdził parlamentarzysta, kryzys w KO trwa od momentu, kiedy Donald Tusk wybrał europejskie profity, a Grzegorz Schetyna stał się jego następcą, jako przywódca Platformy Obywatelskiej.

Konsekwencją tego były przegrane wybory, najpierw parlamentarne, potem prezydenckie. Poseł zaznaczył, że problemem Platformy jest kryzys ideowy.

- Bo przecież PO, to są frakcje polityczne, jest jeszcze Nowoczesna w tym ugrupowaniu i nie ma takiej osoby, która byłaby w stanie scementować te struktury - powiedział. Odnosząc się do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy, poseł stwierdził, że potrzebny jest reset i porozumienie trzech partii, które ją stanowią, w przeciwnym razie ugrupowanie nie przetrwa.

- Trzeba traktować się po partnersku, ale też należy zachować proporcje i uznać przywództwo Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył parlamentarzysta.

20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Lucjan Pietrzczyk - PO KOFot. Kamil Król / Radio Kielce

Lucjan Pietrzczyk, komentując sytuację w Platformie Obywatelskiej stwierdził, że w innych partiach różnice zdań poszczególnych członków uznane byłyby za bunt, czy też rokosz, natomiast w jego ugrupowaniu jest to przejaw demokratycznej równości. Walka o wpływy i przywództwo jest rzeczą normalną w partii - zaznaczył.

Lucjan Pietrzyk dodał, że kandydatami do funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego PO są osoby z ekstraklasy, są to: Tomasz Siemoniak, Cezary Tomczyk i Sławomir Neumann. Jak podkreślił, w Platformie nastąpiła zmiana pokoleniowa.

- To jest już inny świat, inna mentalność, inne pojmowanie świata i to pokolenie 40-, 30-latków doszło do głosu, ale liderów niekwestionowanych jest dwóch: Borys Budka i Rafał Trzaskowski.

Odnosząc się do sytuacji w Zjednoczonej Prawicy, Lucjan Pietrzczyk stwierdził: "Chcieliście mieć Gowina, to macie. A kto ma Gowina, ten ma problemy. Zbigniew Ziobro z kolei pamięta, jak został potraktowany przez Jarosława Kaczyńskiego i teraz chciałby go, według wszystkich znaków na ziemi, zagryźć. Obydwaj politycy mają jednak problem, bo ich partie, samodzielnie startując w wyborach, nie uzyskałyby wymaganego poparcia - dodał.  

20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Andrzej Szejna - Nowa LewicaFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem Andrzeja Szejny, obecna sytuacja polityczna w Polsce ma szerszy kontekst, związana jest z epidemią, z problemami gospodarczymi, coraz słabiej funkcjonującymi tarczami antykryzysowymi i brakiem przygotowania służby zdrowia do drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2.

Ponadto, jak dodał poseł SLD Nowej Lewicy, rząd nie ujawnia społeczeństwu rzeczywistej sytuacji ekonomicznej państwa. Odnosząc się do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy poseł stwierdził, że jego podstawą nie była ustawa dotycząca hodowli zwierząt futerkowych i brak dyscypliny podczas jej procedowania w Sejmie, ale brak porozumienia pomiędzy przywódcami poszczególnych partii i walka o przywództwo w polskiej prawicy, a także o stanowiska w instytucjach państwowych i spółkach.

- Zbigniew Ziobro nastąpił też na odcisk Jarosławowi Kaczyńskiemu, nie zgadzając się na przyjęcie ustawy, która zwalniałaby z odpowiedzialności urzędników państwowych za nadzwyczajne działania i decyzje związane z epidemią - powiedział poseł SLD.

20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Czesław Siekierski - PSLFot. Kamil Król / Radio Kielce

Czesław Siekierski stwierdził natomiast, że Zjednoczonej Prawicy nie grozi rozpad, dopóki rządzi w niej Jarosław Kaczyński. Wszystkie partie koalicyjne mają zbyt dużo do stracenia, by godzić się na samodzielność - zaznaczył.

Poseł PSL dodał, że sytuacja polityczna zawsze uzależniona jest od oczekiwań elektoratu, a także gospodarki kraju i tak dzieje się obecnie. Podkreślił, że na scenie politycznej jest różnorodność, która dotyczy nie tylko Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej, ale także innych ugrupowań. W Zjednoczonej Prawicy teraz nie wydarzy się nic, co naruszałoby stabilność władzy - powiedział Czesław Siekierski.

20.09.2020. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Sławomir Szarek - Konfederacja Ruch NarodowyFot. Kamil Król / Radio Kielce

Sławomir Szarek z Konfederacji Ruch Narodowy stwierdził, że dobrym przykładem zarządzania partią jest 12-osobowa rada liderów, zawiązana w jego ugrupowaniu. Natomiast kryzys w Koalicji Obywatelskiej wynika z pewnej niespójności ideowej, działalności różnych frakcji wewnątrz KO.

- Trudno jest kierować organizmem, który składa się zarówno z sympatyków lewicy, jak i liberałów, czy prawicowców. Inna sytuacja jest w Zjednoczonej Prawicy, gdzie każdy z przywódców partii koalicyjnych ma bardzo silną pozycję - stwierdził Sławomir Szarek.

Działacz Konfederacji powiedział, że w obecnej sytuacji trzeba się zastanowić, czy nie należałoby zmienić ordynacji, znieść progi wyborcze, co uniemożliwiłoby w przyszłości zawieranie przed wyborami sojuszów technicznych przez partie, różniące się ideowo.

Reklama