Stylizowana na XIX wiek wiata kolejowa powstanie w Pińczowie

Data publikacji: 23.04.2021 16:06
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.04.2021 Pińczów. Stacja kolejki wąskotorowej

23.04.2021 Pińczów. Stacja kolejki wąskotorowej
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Rozpoczęły się prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej wiaty kolejowej w Pińczowie. Projekt ten jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego gminy.

Stylizowana na XIX wiek wiata ma stanąć na terenie stacji kolejki wąskotorowej w miejscu obecnych garaży. Obiekt ten ma pomieścić lokomotywę.

Teren ten wizytował m.in. Andrzej Kuszak, prezes Fundacji „Zwrotnica”, wnioskodawca projektu. Jak poinformował, wiata miała około 13 metrów długości i 5 metrów szerokości. W ramach projektu zostanie dobudowane około 30 metrów toru wraz z rozjazdem.

23.04.2021 Pińczów. Spotkanie robocze w sprawie budowy wiaty kolejowej. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Królikowski - wiceprezes z Wielobranżowej Pracowni Projektów Kolejowych z Gliwic, Andrzej Kuszak – prezes Fundacji Zwrotnica; wnioskodawca projektu, Rafał Wiśniewski - kierownik sekcji ds. Świętokrzyskiej Kolejki WąskotorowejFot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Sama wiata umożliwi podziwianie taboru i uchroni lokomotywę przed warunkami atmosferycznymi. Turyści przybywający do Pińczowa, ale i mieszkańcy będą mogli oglądać ten zabytek techniki w postaci czynnej lokomotywy - dodaje.

Rafał Wiśniewski, kierownik sekcji ds. Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej przypomina, że już wkrótce pociągi mają kursować na dwóch trasach: Pińczów - Umianowice i Wygoda - Jędrzejów. Wiata uchroni lokomotywę przed warunkami atmosferycznymi. Pozwoli na bieżącą konserwację. Pod wiatą wykonany zostanie też ok. pięciometrowy kanał rewizyjny. - Kanał i wiata są konieczne, jeśli chodzi o wykonanie bieżących przeglądów - dodaje.

Wykonawcą projektu jest Tomasz Królikowski, wiceprezes z Wielobranżowej Pracowni Projektów Kolejowych z Gliwic. Podkreślił, że wstępnie został już omówiony zakres przewidzianych robót w dokumentacji. Dodał, że istniejące torowisko jest w stanie wskazującym na potrzebę przebudowy i modernizacji.

23.04.2021 Pińczów. Stacja kolejki wąskotorowejFot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Pierwszy etap prac to dobudowa toru żeberkowego, na którym będzie się znajdował kanał rewizyjny. Wiata będzie uzbrojona we wszystkie elementy zapewniające dostawę prądu, w tym oświetlenie. Konieczna będzie również zabudowa rozjazdu, który będzie wyprowadzał na ten tor żeberkowy wraz z odwodnieniem i innymi elementami. Kolejnym etapem będzie modernizacja układu stacyjnego na stacji Pińczów - wymienia.

Dokumentacja oraz pozwolenie na budowę mają być gotowe pod koniec roku. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót.

Kolejka dysponuje trzema dużymi lokomotywami spalinowymi produkcji rumuńskiej, z lat 1966-1980 oraz małą lokomotywą, tzw. Lidką, wyprodukowaną w 1966 roku w zakładach Fablok w Chrzanowie.

Reklama