Suchedniów. Święto Trzech Króli w innej formule, ale tak samo uroczyste

Data publikacji: 06.01.2021 12:39
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.01.2021. Suchedniów. Święto Trzech Króli

06.01.2021. Suchedniów. Święto Trzech Króli
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Suchedniowie orszak Trzech Króli nie odbył się po raz pierwszy od siedmiu lat. Mimo wszystko trzej królowie przybyli do kościoła św. Andrzeja Apostoła i oddali pokłon Jezusowi.

Co roku w Suchedniowie w role mędrców wcielają się kolejni członkowie Rady Rycerzy Kolumba. Podkreślają, że bycie królem podczas inscenizacji wymaga odwagi, ale jest też zaszczytem. W tym roku po raz pierwszy wystąpili w nowo zakupionych strojach, które kupiono dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Z tego samego projektu pochodziły pieniądze na wykładzinę w sali parafialnej i monitor używany do wyświetlania tekstów pieśni podczas mszy.

Podczas mszy świętej w przebraniach wystąpiły także dzieci. Jedna z mam, pani Emilia podkreśla, że to sposób na wychowanie w duchu chrześcijańskim.

- Niedawno wróciliśmy z Anglii, gdzie był taki zwyczaj i chcemy kontynuować go w Polsce. Strój, w którym dziś przyszła córka, przygotowaliśmy jej kiedyś na jasełka. Dla synka też znaleźliśmy odpowiednią szatę - opowiada.

Mędrcy towarzyszyli także kapłanowi podczas obrzędu poświęcenia kredy i kadzidła, które można było zabrać z kościoła, by naznaczyć drzwi domu.

06.01.2021. Suchedniów. Święto Trzech KróliFot. Anna Głąb / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama