Sukces kieleckich licealistów. Są wśród ośmiu najlepszych w konkursie biblijnym

Data publikacji: 28.05.2021 12:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.05.2021. Kielce. Zwycięzcy etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Na zdjęciu (od lewej): ks. Jacek Malewski - katecheta, Konrad Kuleta, Kuba Urbański, Julia Sędek - uczniowie II LO im. Jana Śniadeckiego

28.05.2021. Kielce. Zwycięzcy etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Na zdjęciu (od lewej): ks. Jacek Malewski - katecheta, Konrad Kuleta, Kuba Urbański, Julia Sędek - uczniowie II LO im. Jana Śniadeckiego
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Sukces uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Konrad Kuleta i Kuba Urbański dostali się do grona finalistów 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W poniedziałek, 31 maja, będą rywalizować o zwycięstwo.

- Do ścisłego finału dostało się w tym roku osiem osób z sześciu diecezji, w tym aż dwie z diecezji kieleckiej - cieszy się ks. Jacek Malewski, katecheta w II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

- Zostali wyłonieni z grona 286 osób, po napisaniu testu na etapie centralnym, gdzie każdą diecezję reprezentowały trzy osoby. W tym roku uczestnicy mierzą się z Księgą Ezechiela oraz Ewangelią wg św. Jana. Ci, którzy poznają Biblię, wiedzą, że są to księgi niezwykle wymagające - zaznacza.

Pierwszy z finalistów Konrad Kuleta podkreśla, że religia zajmuje ważne miejsce w jego rodzinie. Brat jego mamy jest księdzem. W konkursie biblijnym bierze udział zarówno on, jak i jego siostry.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się zakwalifikować do finału. Od czwartej klasy szkoły podstawowej biorę udział w konkursie biblijnym i mniej więcej wiem, jakich pytań można się spodziewać. Codziennie robię notatki zarówno z Księgi Ezechiela, jak i Ewangelii wg. św. Jana. Opracowane materiały omawiamy wspólnie z  kolegą z klasy, który także zakwalifikował się do finału - opowiada Konrad.

Drugim finalistą z diecezji kieleckiej jest Kuba Urbański. Podkreśla, że przejście poprzednich etapów i dotarcie do finału było wielkim wyzwaniem.

- Za mną wiele godzin spędzonych na rozpisywaniu notatek, zapamiętywaniu poszczególnych informacji, na analizowaniu i nauce cytatów. To był ogrom trudnych informacji do zapamiętania, bo pisanych językiem sprzed dwóch tysięcy lat. Wierzę jednak, ze dobrze się przygotowaliśmy i finalnie pojedziemy na pielgrzymkę do Ziemi Świętej - dodaje.

Diecezja kielecka nie miała przedstawicieli w ścisłym finale konkursu od ok 10 lat. Zmagania finalistów rozpoczną się o godzinie 12.15 w poniedziałek, w Niepokalanowie. Każdy będzie odpowiadał przed komisją konkursową. Wydarzenie będzie transmitowane przez Internet.

Trzy najlepsze osoby pojadą na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Laureaci będą mieli także otwartą drogę na studia na dziesięciu uczelniach w kraju. Będą mogli wybierać m.in. spośród takich kierunków jak teologia, filozofia, prawo kanoniczne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, turystyka historyczna, a nawet italianistyka.

28.05.2021. Kielce. Zwycięzcy etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Na zdjęciu (od lewej): ks. Jacek Malewski - katecheta, Konrad Kuleta, Kuba Urbański, Julia Sędek - uczniowie II LO im. Jana ŚniadeckiegoFot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Reklama