Sukces negocjacji - gigantyczne wsparcie dla Świętokrzyskiego

Data publikacji: 21.07.2020 17:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.07.2020 Busko-Zdrój. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki

09.07.2020 Busko-Zdrój. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

600 mln euro trafi do pięciu województw Polski Wschodniej, w tym do Świętokrzyskiego w ramach największego w historii Unii Europejskiej pakietu budżetowego. To efekt skutecznych negocjacji premiera Mateusza Morawieckiego, podczas zakończonego we wtorek szczytu w Brukseli. O sprawie poinformował w mediach społecznościowych Piotr Wawrzyk.

Oprócz Świętokrzyskiego, wsparcie otrzymają także województwa: lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie.

Jak informuje Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, najważniejszy jest fakt, że są to fundusze dodatkowe, z przeznaczeniem na wyrównywanie rozwoju gospodarczego.

- Dzięki temu będą mogły zostać zrealizowane m.in. zadania sprzyjające podnoszeniu atrakcyjności inwestycyjnej, czego obecnie bardzo brakuje w naszym województwie. Te pieniądze odpowiadają na najbardziej podstawowe potrzeby naszego regionu, co wcześniej nie miało miejsca. Po raz pierwszy Polsce udało się wynegocjować tak duże środki na szczególny cel, dlatego należą się ogromne podziękowania dla premiera Morawieckiego, że skorzystać z nich będzie mogło także województwo świętokrzyskie - dodaje.

Minister zaznacza, że z przyznanej puli do województwa świętokrzyskiego może trafić około 100 mln euro.

- Ostateczna kwota będzie zależała od naszej kreatywności w wykorzystaniu tych pieniędzy. Będziemy musieli pisać dobre wnioski, aby te fundusze wykorzystać. To naprawdę ogromna kwota, zakładając, że średnio będzie to 100 mln euro, w przeliczeniu na złotówki daje to ok. 450 mln dodatkowych pieniędzy dla regionu - zaznacza.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznacza, że kwota 600 mln euro nie zmniejsza puli ogólnej, która w wyniku negocjacji została przyznana Polsce. Zgodnie z ustaleniami unijnego szczytu w Brukseli w ramach budżetu UE na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii, do Polski trafi 125 mld zł w bezzwrotnych dotacjach i 34 mld euro pożyczek.

Reklama