Sukces pierwszej Nocy Muzeów w Zawichoście

Data publikacji: 15.05.2021 21:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.05.2021 Zawichost. Noc Muzeów. Ekspozycja w domu kultury

15.05.2021 Zawichost. Noc Muzeów. Ekspozycja w domu kultury
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

I Zawichojska Noc Muzeów spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Zaproponowany program jest różnorodny. Obejmuje zarówno placówki kultury jak i trzy zabytkowe kościoły, które dzisiaj można zwiedzać z przewodnikami. W remizie można oglądać wystawę archiwalnych fotografii przedstawiających historię jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która ma 111 lat. Są tam również zdjęcia pokazujące dawne życie mieszkańców oraz najważniejsze uroczystości.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury bardzo chętnie odwiedzana jest izba regionalna oraz czasowa wystawa prezentująca ręcznie wykonane lalki i pacynki. Zrobili je członkowie Grupy Artystycznej „Spinka”. Jest także wystawa o Konstytucji 3 Maja.

Maria Myśliwska, jedna z mieszkanek powiedziała, że cieszy się z tego, że po raz pierwszy zorganizowano Noc Muzeów na wzór odbywających się w większych miastach. Dodała, że takie wydarzenie przybliża bogactwo miasta i jego życie kulturalne. Na co dzień przeważnie jest zbyt mało czasu, aby poświęcić go na zwiedzanie wystaw czy zabytków sakralnych, a takie inicjatywy jak Noc Muzeów inspirują do tego, aby lepiej poznać lokalne zasoby.

Burmistrz Katarzyna Kondziołka stwierdziła, że jest mile zaskoczona tak dużym zainteresowaniem Zawichojską Nocą Muzeów. Dodała, że program celowo został opracowany w szerokim zakresie, ponieważ miasto i gmina posiadają bardzo bogate dziedzictwo kulturowe i ciekawą historię.

- Promujemy, bo ta ziemia jest nam bliska, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy z Zawichostu. Chcemy się dzielić tym, co tu mamy najciekawszego - dodała burmistrz.

W ramach Zawichojskiej Nocy Muzeów w parku etnograficznym w Dąbiu do godz. 23.00 można będzie wziąć udział w małym festiwalu ognia, zobaczyć instalację artystyczną, która zawiśnie na kwitnącej jabłoni, zwiedzić m.in. starą kuźnię oraz izbę babci Heli.

Reklama