Światowa czołówka w Tour de Pologne. W tym gronie Piotr Brożyna

Data publikacji: 04.08.2020 07:35
Autor: Rafał Szymczyk / Kategoria: Sport
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Szymon Gruchalski

W Chorzowie rozpocznie się w środę 77. Tour de Pologne. Będzie to pierwszy na świecie etapowy wyścig kolarski najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2.

Na Stadionie Śląskim zameldują się 22 drużyny - 19 z licencjami World Tour oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, rosyjski Gazprom-Rusvelo i amerykański Team Novo Nordisk. Łącznie 154 kolarzy.

W „biało-czerwonym” trykocie pojedzie m.in. Piotr Brożyna z Voster ATS Team. 25-letni kolarz z podkieleckich Bielin jest synem Tomasza Brożyny - zwycięzcy tego wyścigu z 1999 roku.

- Jest bardzo zmobilizowany i zmotywowany. W wyścigu startują topowe zespoły. Menadżerowie tych ekip obserwują młodych, zdolnych chłopaków. Pokazanie się z dobrej strony, będzie przepustką do najlepszych grup świata. Podpisanie kontraktu to jest marzenie każdego zawodnika. Życzę tego Piotrkowi z całego serca - powiedział Tomasz Brożyna.

W reprezentacji polski w 77. Tour de Pologne pojadą również: Alan i Adrian Banaszkowie, Paweł Bernas, Patryk Stosz, Maciej Paterski oraz Przemysław Kasperkiewicz.

Miastami goszczącymi mety etapów Tour de Pologne będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.

Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.

Wyścig będzie relacjonowany na antenie Radia Kielce.

Reklama