Świątynia w Krynkach odzyska swój pierwotny wygląd

Data publikacji: 17.04.2021 15:39
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.04.2021 Krynki. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

17.04.2021 Krynki. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Liczący prawie 300 lat kościół w Krynkach w gminie Brody odzyskuje dawny blask. Po remontach wewnątrz świątyni przyszedł czas na odnowienie elewacji.

Parafia w Krynkach powstała w połowie XIV wieku. Obecny kościół został wybudowany w latach 1717-1727 w stylu barokowym. Obecnie konserwacja zabytku skupia się na części zewnętrznej. Jak mówi proboszcz parafii, ksiądz Wojciech Zdon, prace polegają na przywróceniu budowli wyglądu z okresu jej początków.

- Kościół będzie utrzymany w kolorach ziemi, charakterystycznych dla baroku. Podczas prac odsłonięty został ozdobny fryz, który pochodzi prawdopodobnie z późniejszego okresu, ale zostanie odtworzony, bo dodaje całej elewacji kościoła charakteru - mówi duchowny.

Prace prowadzone są etapami od 2019 roku. Jako pierwsza odnowiona została ściana zachodnia świątyni, która jest najbardziej narażona na działanie wiatrów i deszczu. Konieczne było skuwanie tynku i kładzenie nowej warstwy, a żeby pokazać jak kościół powstawał, to niskie elementy, takie, jak zakrystia, dawny skarbczyk i tzw. babiniec zostaną bez tynku, z odsłoniętym surowym kamieniami.

Wszystkie prace kosztowały około mln zł. Ostatnio parafia pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na ten cel.

Reklama