Święta Kielc nie będzie, ale nie zabraknie imprez z nim związanych

Data publikacji: 24.06.2020 16:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

W tym roku Święto Kielc z powodu pandemii nie odbędzie się, ale niektóre instytucje organizują imprezy od lat związane z tym wydarzeniem. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na finał Konkursu Plastycznego „Przedwiośnie", a Pałacyk Zielińskiego zorganizuje Białą Noc w swoich galeriach. Wręczone też zostaną Nagrody Miasta Kielc w dziedzinie kultury.

Co roku finał Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie stanowił wstęp do Święta Kielc. Otwarcie wystawy w galeriach Biura Wystaw Artystycznych oraz wręczenie nagród autorom najlepszych prac poprzedzało otwarcie kilkudniowego wydarzenia w stolicy regionu.

Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, „Przedwiośnie” zostało zrealizowane pomimo wielu trudności i obaw.

- Już w trakcie trwania konkursu musieliśmy zmienić regulamin, żeby artyści mogli zgłaszać swoje prace elektronicznie, a jury obradowało na podstawie reprodukcji, co utrudniało ocenę, ale udało nam się zachować ciągłość organizacji tej najważniejszej prezentacji konkursowej świętokrzyskich artystów - wyjaśnia.

Dopisali artyści. Spośród 257 zgłoszonych prac 87 autorów, komisja konkursowa zakwalifikowała do wystawy pokonkursowej 154 prace 67 twórców. W piątek dowiemy się, kto z nich otrzyma nagrody. Uroczystość wręczenia nagród rozpocznie się o godzinie 18, we wnętrzach BWA.

Finał „Przedwiośnia” będzie połączony z wręczeniem nagród przyznanych przez Urząd Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne, dyrektor Stanisława Zacharko-Łagowska, dodaje że nie odbędzie się wernisaż, a w uroczystości wręczenia nagród udział będą mogli wziąć tylko laureaci i ich najbliżsi.

- Mimo, że nie będzie gali, nie będzie wernisażu myślę, że będzie bardzo miło ze względu na naszą życzliwość i radość z tego, że jednak goście do nas przyjdą. To są zawsze miłe chwile i radość zarówno dla tych nagrodzonych, jak i uczestników wystawy. Myślę, że z przyjemnością spotkamy się znów bezpośrednio, w realu - podkreśla.

W piątek BWA będzie czynne do godziny 20.

Święto Kielc postanowił kultywować także Dom Środowisk Twórczych. Jak mówi Ryszard Pomorski, dyrektor Pałacyku od 2004 roku wydarzenie to odbywa się w czerwcu.

-To jest wieloletnia tradycja, więc byłoby szkoda, żeby w tym roku nic w tym zakresie nie działo się. Pałacyk postanowił przeprowadzić takie wydarzenia związane ze Świętem Kielc w dniach 26-28 czerwca - zaznacza.

W piątek, w godzinach 20-24 odbędzie się Biała Noc w galerii w Pałacyku Zielińskiego oraz w Domu Praczki. Wstęp wolny.

Także w piątek, ale o 21, w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych rozpocznie się koncert poetycki Elżbiety Adamiak. Wstęp 20 złotych.

Koncertowa w Pałacyku będzie także sobota. O godzinie 20 na ogrodowej scenie wystąpi bałkańska folkowa grupa Sarakina. Wstęp 20 złotych. Natomiast na zakończenie weekendu, w niedzielę, o godzinie 20 odbędzie się latino fiesta. Wystąpią: Mili Morena - gwiazda muzyki kubańskiej, Edi Sanchez z Kolumbii oraz siedmioosobowa formacja Fortet. Wstęp 20 złotych.

Reklama