„Święta w Watykanie” i niezwykłe celebracje papieskie związane z Wielkanocą [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 04.04.2021 17:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu (w środku): biskup Krzysztof Nitkiewicz

Na zdjęciu (w środku): biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. ks. Wojciech Kania

W audycji pt. „Święta w Watykanie” prezentujemy niezwykłe celebracje papieskie związane z Wielkanocą, odwiedzamy najważniejsze miejsca kultu. Pojawiamy się też w Rzymie, bo Stolica Apostolska znajduje się na terenie wiecznego miasta, wiele wątków przeplata się tworząc niezwykłą atmosferę.

Przewodnikiem jest ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz, który w  Rzymie spędził 22 lata swojego życia z czego, przez 17 lat pracował w Watykanie. Był blisko papieża św. Jana Pawła II.  

W świątecznej opowieści hierarchy o świętach w Watykanie nie zabraknie wzruszeń.

Przywołane zostaną m.in. Msze Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem św. Jana Pawła II, który mimo chorób i podeszłego wieku nigdy nie zrezygnował z obrzędu obmycia nóg 12 osobom, często bezdomnym, anonimowym mężczyznom.

Widok Ojca Świętego pochylającego się do wykonania obrzędu, następnie wycierającego stopy i całującego je do tej pory jest bardzo wyraźny we wspomnieniach biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Powiemy też o miejscu, które na co dzień jest rzadko odwiedzane przez turystów, a niezwykłe. To bazylika św. Krzyża Jerozolimskiego, gdzie są relikwie Krzyża Świętego i tabliczka, która się na nim znajdowała.

Zachęcamy do wysłuchania audycji:

Reklama