Święto kina w Sandomierzu

Data publikacji: 05.07.2020 17:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
05.07.2020 Sandomierz. Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych. Ogród przy Domu Długosza - czytanie bajek dzieciom, jedno z wydarzeń festiwalu

05.07.2020 Sandomierz. Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych. Ogród przy Domu Długosza - czytanie bajek dzieciom, jedno z wydarzeń festiwalu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbywa się Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych. Z powodu epidemii ma ograniczony charakter w porównaniu do poprzednich edycji.

Przygotowano mniej projekcji oraz spotkań z aktorami i reżyserami, ale udało się utrzymać większość stałych pozycji festiwalowych.

- Pokazujemy debiuty ze Studia Munka, czyli cykl filmów, który prezentujemy od lat na naszym festiwalu. Po raz pierwszy nasza publiczność ma okazję zobaczyć najlepsze nagrodzone produkcje na Światowym Festiwalu Filmów Niezależnych Grand Off. Szczególnie jestem zadowolona z warsztatów filmowych dla dzieci, które pomimo epidemii udało nam się zorganizować, co prawda dla mniejszej grupy niż zwykle, ale najważniejsze, że spełniliśmy oczekiwania uczestników - powiedziała Katarzyna Kubacka-Seweryn, dyrektor Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych.

Od lat uczestnikiem święta kina w Sandomierzu jest aktor Andrzej Seweryn, który powiedział, że ten festiwal - skromny, bez czerwonych dywanów i pięknych strojów gwiazd, jest dowodem na to, że kulturę robi się nie tylko w centrach i w stolicach, ale także w takim mieście jak Sandomierz: pięknym, o pięknej historii, mieście bogatym w swoje pamiątki i energię ludzi i to jest bardzo ważne - podkreślił aktor.

W tym roku projekcje filmowe odbywają się na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w kinie Starówka i w Galerii Widnokrąg. W ogrodzie Domu Długosza odbyło się dzisiaj czytanie bajek dzieciom. Robiły to znane osoby m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prof. Wawrzyniec Konarski oraz Andrzej Seweryn.

Jednym z gości festiwalu jest także reżyser Łukasz Śródka. Święto kina w Sandomierzu potrwa do jutra i zakończy się koncertem z okazji 70. urodzin Jacka Cygana. Na scenie wystąpi kilkunastu znanych wykonawców m.in. Stanisław Soyka, Jerzy Filar, Grzegorz Markowski, Katarzyna Zielińska i Anna Jurksztowicz.

adv adv
Wiadomości
Reklama