Święto Wojska Polskiego w Starachowicach

Data publikacji: 15.08.2020 11:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2020 Starachowice. Uroczystości w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na zdjęciu: senator Jarosław Rusiecki z żołnierzami WOT

15.08.2020 Starachowice. Uroczystości w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na zdjęciu: senator Jarosław Rusiecki z żołnierzami WOT
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Obchody Święta Wojska Polskiego trwają w Starachowicach. Od rana przed pomnikiem niepodległości składane są kwiaty, a w kościołach odprawiane są msze za Ojczyznę.

Główna część obchodów rozpoczęła się liturgią w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, poprzedził ją montaż słowno-muzyczny przygotowany przez podopiecznych Parku Kultury, a tematycznie odnoszący się do wydarzeń z 1920 roku.

Wśród uczestników były poczty sztandarowe różnych organizacji i szkół, wartę zaciągnęli harcerze, uczniowie klasy mundurowej i rekonstruktorzy w strojach z czasów wojny polsko-bolszewickiej.

Prezydent Starachowic Marek Materek i starosta starachowicki Piotr Babicki podczas składania kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości podkreślali, że ich obowiązkiem jest przekazywanie pamięci o bohaterach.

- To dzień, kiedy chcemy być razem. Czas pandemii uniemożliwia taką organizację, jak w poprzednich latach, ale ranga tego święta nie ulega osłabieniu - mówił prezydent Starachowic.

Starosta Piotr Babicki zwrócił natomiast uwagę, że choć wydarzenia sprzed stu lat są dla nas historią, to są bliskie sercu Polaków, dlatego trzeba o nich uczyć kolejne pokolenia.

W uroczystości uczestniczył także senator Jarosław Rusiecki, który mówił, że dziś chce być w wielu miejscach, bo bohaterowie zasługują na jak najwyższą cześć.

- To byli żołnierze, ale także ochotnicy, chłopi i przedstawiciele różnych zawodów i wyznań. Ocalili Polskę przed wrogą cywilizacją, wspieraną przez polskich komunistów, którzy chcieli z naszego kraju zrobić kolejną republikę radziecką - powiedział senator.

Dla tych, którzy chcą poznać szczegółowo wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej na stronie parkkultury.starachowice.eu oraz na profilu Parku Kultury na facebooku udostępniono wystawę on-line „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Przypomina ona najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczyny, przebieg i skutki. Wystawę można oglądać dzięki uprzejmości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Programu „Niepodległa”.

Reklama