Świętokrzyscy maturzyści gorzej niż przed rokiem

Data publikacji: 11.08.2020 14:22
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.06.2020 Kielce. Zespół Szkół nr 3. Matura z matematyki

09.06.2020 Kielce. Zespół Szkół nr 3. Matura z matematyki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Co czwarty maturzysta w województwie świętokrzyskim nie zdał egzaminu dojrzałości. Dziś Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała wyniki tegorocznych matur. Wynika z nich, że w tym roku umiejętności były sprawdzane u 8 846 absolwentów liceów i techników. Maturę zdało 73,4 proc. osób.

Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik podkreśla, że w tym roku była to nietypowa matura.

- Po pierwsze egzaminy były przeprowadzane w reżimach sanitarnych, a po drugie odbyły się dużo później. Do tej pory rok szkolny kończył się w kwietniu, a matura odbywała się na początku maja. W tym roku ze względu na epidemię była przeprowadzona w czerwcu - podkreślił.

- W związku z tym rodzi się pytanie, czy ta przerwa pomogła i absolwenci mieli więcej czasu na przygotowanie, czy zaszkodziła i rozluźniła atmosferę wśród zdających. Wydaje mi się, że to drugie, ponieważ w porównaniu do poprzedniego roku wypadła dużo gorzej. Szczególnie duża różnica jest wśród absolwentów techników - zauważa. W ubiegłym roku maturę zdało 79,9 proc. osób.

Po raz kolejny najtrudniejsza okazała się matematyka.

- W tym roku wśród absolwentów liceów matematykę na poziomie podstawowym zdało 89 proc. uczniów, natomiast wśród absolwentów technikum 67 proc. Dla porównania - język polski wśród osób z liceum zdało 94 proc., a wśród absolwentów technikum 81 proc. - dodaje kurator.

Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki będą znane do 30 września. Przystąpić będzie mogło do niego 1 434 osób. 917 nie zdało bowiem egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu i z poprawieniem swojego wyniku muszą poczekać do przyszłego roku.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama