Świętokrzyscy rolnicy podziękują za tegoroczne plony

Data publikacji: 12.09.2021 08:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

21. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się dziś w Kielcach. W tym roku główne uroczystości będą miały miejsce na placu Muzeum Narodowego w Kielcach.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego przypomina, że dożynki są symbolem zakończonych żniw, dniem radości i dziękczynienia za zebrane plony. Są nagrodą za ciężką pracę, za pot, trud i wysiłek.

- To bardzo ważne wydarzenie. Jest przedostatnim miejscem, gdzie będzie okazja podsumować ten rok. To był dla rolników kolejny rok ciężkiej pracy, niełatwej również ze względów atmosferycznych. Podczas wojewódzkich dożynek wybierzemy wieniec, który będzie reprezentował nasz region na dożynkach prezydenckich w Warszawie - mówi Marek Jońca.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, dożynki będą miały skromniejszy charakter, niż w latach poprzednich, dodaje Marek Jońca.

- Już od godziny 9.00 na placu katedralnym będzie można podziwiać dożynkowe wieńce. Z kolei o 11.00 rozpocznie się uroczysta Dożynkowa Msza Święta, która odprawiona zostanie w Bazylice Katedralnej. Podczas nabożeństwa poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, a następnie przy grobie Bartosza Głowackiego, który znajduje się w północno-zachodnim narożniku dawnego cmentarza katedralnego, złożymy kwiaty. Stąd udamy się już na plac muzealny. Tam odbędą się oficjalne uroczystości, związane z ośpiewaniem wieńców - dodał Marek Jońca.

W tym roku ze względu na pandemię nie będzie tradycyjnych stoisk promocyjnych, wystaw maszyn rolniczych i pokazu płodów rolnych.

Natomiast na zakończenie 21. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Kielce.

Reklama