Świętokrzyscy seniorzy zainaugurowali kolejny rok akademicki

Data publikacji: 05.10.2020 16:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.10.2020. Kielce. Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

05.10.2020. Kielce. Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Po raz 36. Świętokrzyski Uniwersytet III Wieku zainaugurował rok akademicki. W tym semestrze ze względu na pandemię koronawirusa żakom zaproponowano jednak mniej zajęć, niż w poprzednim roku, ale jak zapewnia Elżbieta Iwan, prezes uczelni, także i one są atrakcyjne.

- W tym semestrze zajęcia prowadzone będą z historii sztuki, historii powszechnej. Będą także warsztaty filmoznawcze i fotograficzne, jak również lektorat z języka angielskiego, zajęcia gimnastyczne, joga i nordic walking - wylicza prezes Elżbieta Iwan.

Chętni będą się mogli również zapisać do sekcji brydża dla początkujących lub zaawansowanych. W tym roku na uniwersytet zapisało się dotychczas około 200 osób, a wśród nich jest m.in. pani Jadwiga, która jego studentką jest już od ponad 10 lat.

- Tęsknię za ludźmi. Ja potrzebuję rozmowy i kontaktu z innymi, dlatego nie mogłam się już doczekać tej inauguracji. Na uniwersytecie mam koleżanki i kolegów, z którymi znam się już od wielu lat. Poza tym, ja potrzebuję mieć jakiś cel, jakieś obowiązki, żeby dobrze funkcjonować. Na pewno będę chodziła na wykłady z historii powszechnej, lubię też jogę, więc też się na te zajęcia zapisałam - dodała pani Jadwiga.

Obecny podczas inauguracji Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że takie miejsca jak Uniwersytety III Wieku pozwalają starszym osobom dłużej zachować aktywność i dobre samopoczucie.

- Trzeba wychodzić do ludzi, trzeba poszerzać swoje horyzonty. Uniwersytet III Wieku to jeden z najlepszych wynalazków ostatnich lat. To jest też wymóg cywilizacyjny. Jesteśmy społeczeństwem, które starzeje się coraz szybciej. Aktywni ludzie osiągają sędziwy wiek, są jeszcze w miarę sprawni, a zatem uniwersytet to też odpowiedź na ten zmieniający się nasz świat - dodał Krzysztof Słoń. 

Osoby, które chciałyby zapisać się jeszcze do Świętokrzyskiego Uniwersytetu III Wieku, mogą to zrobić w sekretariacie uczelni, który znajduje się przy ulicy Seminaryjskiej 28a, pokój nr 10. W tym tygodniu sekretariat będzie czynny we wtorek i środę od 10.00 do 13.00, a od przyszłego tygodnia tylko we wtorki, w tych samych godzinach.

Zajęcia odbywać się będą na Politechnice Świętokrzyskiej, w Muzeum Dialogu Kultur, Wojewódzkim Domu Kultury i sali, w jednej z kieleckich spółdzielni mieszkaniowych przy ulicy Seminaryjskiej.

Reklama