Świętokrzyscy strażacy w nowych mundurach

Data publikacji: 30.09.2021 11:52
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Strefa munduru
30.09.2021. Kielce. Nowe umundurowanie Państwowej Straży Pożarnej. a zdjęciu: bryg. Marcin Nyga - naczelnik wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach

30.09.2021. Kielce. Nowe umundurowanie Państwowej Straży Pożarnej. a zdjęciu: bryg. Marcin Nyga - naczelnik wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zamiast czerni, jasne piaskowe barwy. Państwowa Straż Pożarna wprowadza nowe umundurowanie. Aktualnie testują je m.in. świętokrzyscy strażacy, a od przyszłego roku, wszystkie uniformy będą stopniowo wymieniane.

Brygadier Marcin Nyga, naczelnik wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach przypomina, że dotychczasowy wzór jest w użyciu już od niemal ćwierć wieku.

- Do tej pory strażacy byli kojarzeni z kolorem czarnym. Komendant główny podjął decyzję, że czas to zmienić. Wygląda na to, że w przyszłym roku wzorem innych krajów będziemy nosić mundury w kolorze piaskowym. Obecnie partia testowa jest sprawdzana przez część strażaków, by móc jeszcze zgłosić ewentualne uwagi lub zastrzeżenia do zespołu odpowiedzialnego za ich wdrożenie - wyjaśnia.

Marcin Nyga uważa, że nowy projekt umundurowania w jasnym kolorze ma zalety.

- Nowy mundur jest przede wszystkim luźniejszy i bardziej przewiewny. Nie pochłania też tak dużo promieniowania słonecznego, jak te w kolorze czarnym, a więc nie jest w nim gorąco. Jest to istotne zwłaszcza latem. Prawdą jest, że na czarnym mundurze nie widać tak zabrudzeń. Jednak tak naprawdę, po każdej akcji pożarniczej mundur jest prany, a to z uwagi na osadzające się na ubraniu strażaka toksyczne substancje - wyjaśnia.

Nowe umundurowanie powinno być wprowadzane od II kwartału 2022 roku. Nie zmienią się mundury galowe strażaków.

Tagi do tego wpisu
Reklama