Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali miniony rok

Data publikacji: 05.01.2021 12:50
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: ŚBOT
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. ppor. OT Daniel Woś / ŚBOT

Początek roku to czas podsumowania minionych miesięcy. Dokonało tego także dowództwo Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z początkiem marca, po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. 

Przez cały czas terytorialsi prowadzili wspólne z Policją kontrole przestrzegania kwarantanny, ale największe zaangażowanie formacji skierowane było do pomocy w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalnych i mobilnych  punktów pobierania wymazów, transport środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach było około 300 terytorialsów.

Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów.

Odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. 

- Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności . Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, co  jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia - powiedział płk Grzegorz Motak dowódca 10 ŚBOT.

Pandemia nie zdołała jednak zatrzymać innych działań formacji. 16 sierpnia Dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sztandar brygady, a przez cały rok, pomimo obostrzeń, przeszkolono około 300 nowo powołanych ochotników.

 

Reklama