Świętokrzyscy terytorialsi w walce z koronawirusem

Data publikacji: 20.03.2021 13:10
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. st.szer. OT Daniel Woś / Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Ponad 41 tys. wymazów od początku epidemii zostało pobranych przez żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy każdego dnia walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem.

Daniel Woś, rzecznik prasowy brygady informuje, że obecnie w naszym województwie służy ponad 1,4 tys. żołnierzy. To ochotnicy i kadra zawodowa. Ponad 200 z nich każdego dnia jest zaangażowanych w działania związane ze zwalczaniem epidemii.

Można ich spotkać m.in. w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce oraz lecznicach przy ul. Prostej i ul. Kościuszki.

- W tych placówkach wspieramy proces szczepień. Do naszych zadań należy m.in. mierzenie temperatury, pomoc w wypełnieniu ankiet oraz w kwestiach organizacyjnych - mówi Daniel Woś.

Dodatkowo do zadań ochotników należy pobieranie wymazów. Żołnierze pracują w grupach mobilnych oraz w stałych punktach, zlokalizowanych w czterech szpitalach w regionie. We współpracy z policją sprawdzają też, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zaleceń i przebywają w domach. Tylko w piątek byli w około 850 miejscach. Ochotnicy wspierają także ośrodki pomocy społecznej i przewożą seniorów do punktów szczepień.

Daniel Woś dodaje, że żołnierze służą w czasie wolnym od pracy. - Oni sami informują nas kiedy mogą podjąć działania związane z walką z epidemią. Na dziś nie mamy potrzeby powoływać żołnierzy w formie natychmiastowego stawiennictwa, ponieważ liczba osób, które same się zgłaszają jest wystarczająca do tego, aby podołać stawianym nam zadaniom - mówi.

Za każdy dzień służby żołnierz otrzymuje 117,14 zł na rękę.

Reklama