Świętokrzyska reprezentacja w rządzie po rekonstrukcji

Data publikacji: 30.09.2020 16:57
Autor: Ewa Golińska , Monika Miller , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Prawo i Sprawiedliwość/Twitter

Świętokrzyscy posłowie komentują zmiany w rządzie które ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki. Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński obejmie funkcję wicepremiera, Jarosław Gowin obejmie funkcję wicepremiera i pokieruje resortem rozwoju, pracy i technologii. W rządzie znajdzie się także dwóch ministrów reprezentujących ziemię świętokrzyską.

Poseł Michał Cieślak

- Ograniczenie liczby ministerstw wpłynie na poprawę sprawności resortów - zauważa świętokrzyski parlamentarzysta Michał Cieślak, który obejmie funkcję ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ma być odpowiedzialny za rozwój samorządów.

- Odchodzimy od schematu, który funkcjonował do tej pory. Wydawało nam się, że ministerstwa, które zajmują się wąskim zagadnieniem będą bardziej skuteczne. Okazało się, że jednak nie. Ograniczenie administracji doprowadzi do podejmowania szybszych decyzji - dodaje poseł.

Poseł Krzysztof Lipiec

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że zaproponowane zmiany usprawnią działanie rządu, zwłaszcza w czasie koronakryzysu.

-To wszystko zmierza do tego, aby decyzje podejmowane przez rząd odbywały się w sposób bardziej zintegrowany, sprawny - mówi.

Poseł zwraca uwagę, że są to dobre zmiany dla Polski, ale szczególnie ważne dla województwa świętokrzyskiego.

-Będziemy mieć dwóch parlamentarzystów, którzy staną się członkami rządu, a więc będą konstytucyjnymi ministrami. To ponownie będzie minister sprawiedliwości, poseł ziemi świętokrzyskiej Zbigniew Ziobro i członek rady ministrów, minister bez teki, pan poseł Michał Cieślak. To jest dla nas duże wyróżnienie- dwóch konstytucyjnych ministrów, takiej sprawy jeszcze w Świętokrzyskiem nie było po przemianach ustrojowych, które nastąpiły w 1989 roku. Przy tak znaczącym wsparciu konstytucyjnych ministrów, to jest dobra rzecz, by można było zrobić milowy krok do przodu - zauważa poseł.

Poseł Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych

- Na pewno będzie to rząd skuteczniejszego, szybszego, prostszego podejmowania decyzji, bo będzie mniej resortów, w związku z tym ten proces decyzyjny będzie bardziej efektywny. Z drugiej strony, w rządzie zostają filary obozu rządzącego, dołącza do niego prezes Jarosław Kaczyński, co sprawi, że będzie on jeszcze silniejszy personalnie, osobowościowo, intelektualnie. Przed tym rządem trzy lata ciężkiej pracy, ale w takim składzie na pewno da radę - zaznaczył wiceminister Wawrzyk. 

Poseł Anna Krupka, wiceminister sportu 

Pozytywnie zmiany w rządzie ocenia Anna Krupka, wiceminister sportu.

- Myślę, że najważniejszą zmianą jest fakt, że w rządzie będzie zasiadał prezes Jarosław Kaczyński. Obejmuje on funkcję wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i nadzorującego resorty z nim związane - mówi.

-To ogromne wzmocnienie rządu. Pan prezes jest niekwestionowanym liderem Zjednoczonej Prawicy, a jego obecność w rządzie stanowi nową jakość - dodaje wiceminister sportu.

Poseł Mariusz Gosek 

- To bardzo dobre zmiany, które służą rozwojowi Polski - ocenia poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski.

- Wybrani ministrowie są fachowcami. Myślę, że te decyzje i powołanie nowego składu są gwarancją tego, że dobry program dla Polaków będzie kontynuowany - dodaje.

Reklama