Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy w zmienionej formule

Data publikacji: 25.09.2020 13:26
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2019. Święty Krzyż. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

28.09.2019. Święty Krzyż. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Tradycyjny, Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2020” ze względu na pandemię odbywa się w tym roku w sposób indywidualny. Organizatorzy zaproponowali chętnym, aby w ciągu września, w dowolnym terminie wybrali jedną z opracowanych tras i dotarli pieszo na Święty Krzyż - mówi rzecznik rajdu, Łukasz Zarzycki.

- Osoby, które wędrują do sanktuarium w ramach Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego i chcą podzielić się swoim pielgrzymowaniem, mogą zrobić sobie zdjęcie z trasy i wraz z krótkim opisem przesłać organizatorom na adres rajd@pttkkielce.pl - dodaje.

Dziś grupa przewodników PTTK, symbolicznie pokona trasę z Dębna, docierając do sanktuarium. Tam o godzinie 15.00 zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wezmą w niej udział także wszyscy, którzy właśnie dziś zdecydują się na indywidualne dotarcie na Święty Krzyż.

W tym roku hasło przewodnie rajdu brzmi: „Święty Jan Paweł II przewodnikiem po tajemnicy Świętego Krzyża” - dodaje Łukasz Zarzycki.

- To nawiązanie do słów Jana Pawła II, które wygłosił w Masłowie w 1991 roku. Wtedy, przyjmując odznakę Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego powiedział właśnie, że papież jest takim przewodnikiem po tajemnicy krzyża - przypomina.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbywa się po raz 21. Rok temu, dwunastoma trasami opracowanymi przez przewodników PTTK, na Święty Krzyż dotarło ok 3,5 tys. osób. Celem jest pokłon relikwiom drzewa Krzyża Świętego, a także promowanie przyrody Gór Świętokrzyskich i popularyzacja sanktuarium, będącego pomnikiem historii.

Co roku podczas rajdu były przyznawane odznaki PTTK „Korona Gór Świętokrzyskich”. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z tego elementu.

Reklama