Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze będzie rehabilitowało pacjentów po COVID-19

Data publikacji: 23.04.2021 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
23.04.2021 Czarniecka Góra. Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji

23.04.2021 Czarniecka Góra. Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji
Fot. Jarosław Kubalski Kubalski / Radio Kielce

Od 1 czerwca Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze będzie świadczyło rehabilitację dla osób, które przechorowały COVID-19. To pierwsza placówka medyczna w regionie, która taki akces zgłosiła do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mariusz Gil, dyrektor szpitala informuje, że placówka, aby mogła rozpocząć przyjmowanie pacjentów musi jeszcze zakupić niezbędny sprzęt medyczny, m.in. aparaty służące do monitorowania funkcji życiowych chorych, czyli np. kardiomonitory i spirometry.

- My dotychczas zajmowaliśmy się rehabilitacją ogólnoustrojową, głównie skupialiśmy się na rehabilitacji pacjentów, którzy doznali różnych urazów. Skupialiśmy się także na rehabilitacji pacjentów młodszych, a więc dzieci. Dlatego nie posiadaliśmy specjalistycznego sprzętu, który będzie niezbędny do tego, by prowadzić rehabilitację pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 - mówi dyrektor.

Jak dodaje Mariusz Gil, do Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze pacjenci będą kierowani przez lekarzy, jednak warunkiem jest, by ta osoba COVID-19 przeszła nie później niż w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

23.04.2021 Czarniecka Góra. Świętokrzyskie Centrum RehabilitacjiFot. Jarosław Kubalski Kubalski / Radio Kielce

- Rehabilitacja będzie polegała na prowadzeniu treningów wytrzymałościowych, ćwiczeniach oddechowych oraz ćwiczeniach efektywnego kaszlu. Pacjenci poddawani będą również ćwiczeniom ogólnousprawniającym oraz ćwiczeniom na wolnym powietrzu, ponieważ otocznie naszego szpitala sprzyja takiej formie rehabilitacji - dodał Mariusz Gil.

Ponadto pacjenci będą poddawani także inhalacjom, tlenoterapii, masażom i hydromasażom, jak również treningom relaksacyjnym. Będą mieli też pogadanki z zakresu edukacji zdrowotnej, leczenia dietetycznego.

Reklama